Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Krajina očima Jindřicha Tyla. Mladý fotograf vystavuje v Dračí uličce

11. 4. 2024

Krajina očima Jindřicha Tyla. Mladý fotograf vystavuje v Dračí uličce 34 snímků
Jindřich Tyl z 8. X studuje na trutnovském gymnáziu od roku 2016. Svět kolem sebe pozoruje hledáčkem fotoaparátu již od dětství. Nejdříve na výletech či dovolených pod vedením otce a dědy, později již sám při hledání úhlů pro zajímavé záběry, zkoušení různých technických fines či při čekání na „dobré světlo“.

Od podzimu 2021 nevynechal jedinou možnost zúčastnit se gymnaziálního projektu Krajinou Sudet, pásma terénních exkurzí do pohraničních oblastí trutnovského a náchodského okresu. Do zaniklých německých obcí Debrné, Černá Voda, Suchý Důl, Libná, Záboř. Do krajiny Rýchor a Teplicko-adršpašských skal či na hřbet Hradiště nad Radvanicemi. Součástí těchto výprav byla i dvojice fotoworkshopů s profesionálními fotografy, jejichž rady Jindřich poctivě vstřebával.

Fotografování mizející krajiny a opuštěných vesnic samozřejmě přerostlo v Jindřichův zájem, který zužitkoval ve své vynikající seminární práci „Obce okolí Trutnova zaniklé kvůli odsunu původního obyvatelstva po druhé světové válce“.

Právě sudetské pohraničí je první a stěžejní téma výstavy Krajina očima Jindřicha Tyla, jejíž vernisáž proběhla v úterý v Galerii Dračí ulička v budově Gymnázia Trutnov. Jedná se o snímky, které zachycují krajinu osmdesát let po odchodu jejích původních obyvatel. Krajinu, kde si příroda bere to, o co se lidé již nemohou či nechtějí starat.

Druhým tématem výstavy je Wildlife Photography – tedy fotografování divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí. Při svých toulkách krajinou se s nimi Jindřich samozřejmě potkává a jejich život se snaží zachytit.

Třetí téma výstavy odkazuje na zatím odložený projekt Institutu regionální paměti a jeho ředitele Petra Bergmanna. Formou srovnávacích fotografií měla vzniknout výstava a publikace k 660 letům od první písemné zmínky o městu Teplice nad Metují. Jindřich si tuto příležitost nemohl nechat ujít a při několika výpravách do Teplic, Zdoňova, Libné a dalších vesnic na Broumovsku pečlivě vyhledával podle starých snímků místa, kde před sto i více lety stál dávný fotograf. Pro výstavu v Galerii Dračí ulička se podařilo od pana Bergmanna zapůjčit staré snímky a pohlednice, které Jindřich zpracoval formou prolínacích snímků. Sami se můžete přesvědčit, jak se mu povedlo spojit minulost se současností.

Je skvělé, že se výstava „Krajina očima“ realizovala, protože Jindřichovy aktivity jsou široké a jeho archiv bohatý. Sluší se tedy poděkovat všem, kteří ji podpořili. Vedení Gymnázia Trutnov, Nadačnímu fondu Gymnázia Trutnov, Colours of GTU, Karolíně Václavíkové a Jindřichovým spolužákům za pomoc s přípravou vernisáže.

A ještě lepší by bylo, kdyby tajemná atmosféra pohraničních lesů, zřícenin domů a opuštěné krajiny, která dýchá z Jindřichových snímků, oslovila i další studenty trutnovského gymnázia. Projekt Krajinou Sudet bude totiž pokračovat i v dalších letech a účastnit se jej může kdokoli.

(bog, tz-jsv)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová