Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Kulturní cenu města Trutnova za projekt EPO1 získali manželé Kasperovi

19. 4. 2024

Kulturní cenu města Trutnova za projekt EPO1 získali manželé Kasperovi 18 snímků
Unikátní, velkorysý a v českém prostotu nevídaný kulturní projekt. Tím byla přestavba bývalé elektrárny v Trutnově – Poříčí, kterou manželé Renata a Rudolf Kasperovi proměnili v Centrum současného umění EPO1 a vrátili tím industriálnímu objektu někdejší slávu. Právě za tento počin včera v obřadní síni Staré radnice na Krakonošově náměstí převzali Kulturní cenu města Trutnova a stali jejími 36. držiteli.

A není to jediné ocenění, které za téměř rok existence centra, jež bylo slavnostně otevřeno v květnu minulého roku, obdrželi. Po titulu Stavba roku 2023 Královéhradeckého kraje tento projekt také uspěl v celorepublikové konkurenci zhruba 120 nominovaných staveb a dočkalo se ocenění Stavba roku 2023. Kromě toho za tento jedinečný počin manželů Kasperovi zcela po zásluze získali hlavní Cenu Trutnovinek – Královna a král roku 2023. 

Manželé Kasperovi získali kulturní cenu města na doporučení Kulturní komise rady města, která hodnotila nominaci zaslané veřejnosti. Na prvním letošním zasedání zastupitelstva všech 28 přítomných zastupitelů hlasovalo pro nominaci, jež se poté změnila ve skutečnost. Rudolf Kasper v souvislosti se včerejším oceněním prohlásil, že by byl rád, kdyby to už byla cena poslední. „S manželkou neděláme věci kvůli cenám, ale proto, že nás baví a chceme dělat co nejlépe,“ řekl. Jeho žena Renata poznamenala, že úplně na počátku myšlenka vystavěla galerii nebyla, ale přišla v průběhu života.

„Vždy jsme se na to zejména dívali tak, že když podpoříme nějakou kulturní věc, která má smysl, vedeme nějakým mladým způsobem lidi k tomu, aby se nějakým mladým způsobem vyvíjeli a společnost se obecně kultivovala,“ uvedla. Za měsíc to bude rok, kdy EPO1 otevřelo své brány. Podle Kaspera je to stále teprve začátek aktivit této kulturní instituce. „Stále se učíme, připravujeme další projekty a věřím, že to bude čím dál tím lepší. Nejbližším velkým projektem bude od 2. května výstava Jízda zaměřená na fenomén cyklistiky a na zimní měsíce připravujeme další program. Zároveň rekonstruujeme další prostory pro výstavy a technické zázemí,“ vysvětlil Kasper.

Žhavou novinkou je, že začíná spolupráce se sousedním Polskem, od níž si slibuje hodně nejen z pohledu návštěvnosti, ale i umělecké kvality, protože přichází do EPO1 kvalitní polské umělce a kurátory. EPO1 manželům Kasperovým dělá jenom radost, i když je za činností tohoto centra spousta každodenní práce.

„Otevření Centra současného umění je bezpochyby největší události nejen na kulturní scéně našeho města, ale celého kraje. Necelý rok po otevření je EPO1 jedním z pilířů turistického ruchu a jeho význam stále roste. Mám radost, že kolegové z trutnovského zastupitelstva to vnímají podobně a udělení kulturní ceny bylo tedy jednomyslné,“ prohlásil Michal Rosa, starosta města Trutnova.

Hynek Šnajdar
hynek@prirodatv.cz
Foto: Miloš Šálek