Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Letošní Jazzinec jde do finále, vrcholem bude fantastické Dave Holland Trio

18. 4. 2024

page.Name
Jazzová muzika není možná žánr pro všechny, ale to, co v Trutnově nabízí Mezinárodní festival Jazzinec, má světovou úroveň v hudbě vystupujících interpretů a kapel. O tomto víkendu bude město žít skutečně jazzově, protože 26. ročník Jazzince jde do velkého, ale skutečně velkého finále.

V sobotu od 19. totiž v Uffu vystoupí americké Dave Holland Trio, jehož hlavou je legendární kontrabasista Dave Holland, který se od spoluprací vypracoval na uznávaného vedení vlastních projektů. Důkazem je i Cena Gramy za nejlepší instrumentální jazzové album. Tato jazzová ikona dokáže zaujmout mnoha způsoby. Nejen v sólovém kontrabasovém recitálu, jako motor jazzového komba, ale i rafinovanými aranžemi.

Je to tedy jedna z posledních možností se s tímto jazzovým mohykánem, který se hodí na naprosto zásadní albech, jako Bitches Brew nebo In Silen Way z období elektrického proudu tvorby Milese Davise, amerického jazzového trumpetisty, skladatele a vedoucího několika jazzových uskupení, který patří k nejvýraznějším osobnostem hudby 20. století. Proto neváhejte a vydejte se v sobotu do Uffa. Během večera ještě vystoupí František Kop Quartet a Petr Malásek i mezinárodní seskupení Lukáš Oravec Orchestra.

Pořadatelé Jazzince však budou letos ve svých aktivitách ještě pokračovat dál, protože ve čtvrtek 2. května v 19 hodin je v Síni Bohuslava Martinů na programu koncertní zpěvačky Nicole Zuraitis, která aranžérsky spojuje bohaté písničky se svým oslnivým vokálem do dokonalého balení, jež nadchlo nejen publikum na newyorském Manhattanu, ale také v celém světě.

Je nositelkou mnoha soutěžních ocenění, například vítězkou mezinárodní soutěže Jazz Vocal Sarah Vaughan, sólovou zpěvačkou světově proslulého Birdland Big Band v New Yorku a její poslední album v roce 2018 vyhrálo Cenu za nejlepší jazzové album v International Music & Entertainment Awards. Pravidelně vystupuje v renomovaných newyorských jazzových klubech Blue Note a 55 Bar, zpívá též s nonetem svého manžela, renomovaného bubeníka Dana Pugache. Její kariéra překlenula spojnice mezi jazzem, klasikou a inteligentním popem.

A to není všechno. V Centru současného umění EPO1 v Trutnově-Poříčí ve čtvrtek 16. května od 19 hodin vypukne bujná a dynamická jízda v podání šestičlenné dechovky The Streetbandits ze švýcarské Basileje, která otřásla hudební scénou od roku 2021. Mladí a energičtí hudebníci kombinují své inspirace tradičních zvuků new dechovek.

Díky důrazu na vysoce energetickou souhru, dynamiku a jedinečnou interpretaci popových hitů posouvá kapela hranice dechovky za hranice jejího tradičního žánru. Je tu jisté riziko, že The Streetbandits vždy „zboří dům“, všichni však věří, že se EPO1 sice bude otřásat v základech, ale nakonec vše dobře dopadne, protože divoká energie kapely odolá.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Jazzinec