Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Moje duše patří Saúdské Arábii, do Česka se jen omylem zatoulala

12. 4. 2024

page.Name
Z Trutnova do Saúdské Arábie, to je životní příběh Hany Šlechtové. Vrátila se do svého rodného kraje v Podkrkonoší a přivezla s sebou svoji první knihu Nejsem jenom sestra. O svém díle přijela besedovat nejdříve do Prahy, kde tento týden v pondělí knihu i pokřtila. Včera se objevila ve své rodné Úpici v Loutkovém divadle. Hana pracuje jako zdravotní sestra ve městě Džidda, je ambasadorkou Go Global Care a dálkově adoptovala malou keňskou holčičku.

„Knihu jsem napsala pro lidi, kteří mají sny. Chci, abych věděli, že se k nim dá dojít,“ řekla na úvod o své knize. Díky studiu na Střední zdravotnické škole v Trutnově Hana zjistila, že obor zdravotní sestra jí dovoluje pracovat různě po světě. Právě přednáška o Saúdské Arábii ji inspirovala k odcestování za hranice a po čtyřleté praxi v nemocnici Motol se rozhoupala vydat se na Blízký východ. Do Saúdské Arábie ji dostala agentura Go Global Care, která teď dělá ambasadorku a pomáhá dalším zdravotním sestrám pracovat v zahraničí.

Před odletem Hanu čekala nejedna zkouška. Musela se orientovat v islámu, zdokonalit úroveň angličtiny, a dokonce shodit pár kilo. „V Saúdské Arábii chtějí zdravotníci, kteří jdou lidem příkladem. Přijela jsem tam, můj šéf se na mě podíval a přísně mi řekl, že do tří měsíců po mně chce zhubnout dalších několik kil,“ popisuje Hana a dodala, že právě Saúdská Arábie ji naučila zastat se sama sebe a věřit si.

V Saúdské Arábii pracuje téměř čtyři roky a zatím nemíní se zpět do Česka vrátit. Má však v plánu na Trutnovsku koupit vlastní nemovitost. „Mám pocit, že se moje duše zatoulala do Česka, ale správně patří do Saúdské Arábie,“ vysvětluje.

Nedávno si Hana adoptovala holčičku v Keni. Rodina malé holčičky poskytla své vzdělávání, a právě z tohoto důvodu se rozhodla Hana holčičku peněžně podporovat. Celou cestu dálkovou adopce podrobně popisuje na svém Instagramu @iamnotjusta_nurse .

Hana Šlechtová dokázala, že zdravotní sestry opravdu nejsou jen sestry.

Pavlína Maryšková
redakce@trutnovinky.cz