Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Muzeum a galerie budou mít vždy první středu v měsíci vstup zdarma

3. 4. 2024

page.Name
Muzeum a tři galerie v Trutnově mají od dubna vždy první středu v měsíci pro veřejnost otevřeno, aniž by vybíraly vstupné. Trutnov se připojil k iniciativě Královéhradeckého kraje, který to ve svých kulturních institucích zavedl na konci roku 2022.

Každou první středu v měsíci, tedy již dnes, přivítají návštěvníky zdarma Muzeum Podkrkonoší, Galerie města Trutnova, Galerie Uffo, jejichž zřizovatelem je město Trutnova, a také Galerie Draka, kterou provozuje spolek Trutnov – město draka. Cílem je zpřístupnit expozice a zážitky široké veřejnosti.

„Považuji za správné zpřístupnit umění a historii každému, kdo o ně má zájem. V Trutnově máme velmi dobrou zkušenost s akcí Sochy v ulicích, která každoročně vzbudí velkou pozornost. Otevřít galerie a muzeum zdarma, i když jen jednou v měsíci, je logicky další krok. Vstupné v trutnovských výstavních prostorech je sice dostupné každému, ale pokud výstavu navštíví početná rodina, může pro ni úspora už něco znamenat,“ vysvětluje starosta Trutnova Michal Rosa, který situaci se všemi řediteli prodiskutoval na společné schůzce, kde všichni tuto myšlenku ihned podpořili.

Královéhradecký kraj nabízí vstup zdarma první středu v měsíci do více než 20 kulturních institucí. Nabídku dosud využily tisíce návštěvníků. Do projektu jsou zapojené například Galerie moderního umění Hradec Králové, Galerie výtvarného umění v Náchodě, Hvězdárna v Úpici na Trutnovsku, hradecká hvězdárna a planetárium, Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, Muzeum krajky Vamberk či Muzeum Náchodska.

„Volné vstupy jsme zvolili pro lepší zapamatovatelnost na dny, kdy je připomínají polední zkoušky sirén. Naším cílem, který se nám loni povedl, je opakovaně přilákat co nejvíce lidí do krajských galerií, hvězdáren a také různých typů muzeí a památníků,“ uvedla dříve náměstkyně hejtmana pro sociální věci, kulturu a cestovní ruch Martina Berdychová.

(bog, tz-mdě, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek