Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Na zpěv jsem velký pedant a mám svůj styl, říká vítěz Česko zpívá

10. 4. 2024

page.Name
Seš ta nej z muzikálu Děj se co děj (Anything Goes) a It´s My Time z Eurovize 2009. To jsou písně, kterými se při finálovém večeru soutěže Česko zpívá v Uffu blýskl Dalibor Buranda. Pětadvacetiletého Slováka z městačka Bytča vynesly až na první místo ve věkové kategorii 15 až 26 let.

Jaké jsou vaše bezprostřední pocity po vítězství?
Je to úžasný pocit, ale i veliká zodpovědnost. Je to velká čest být vítězem v mezinárodní pěvecké soutěži Česko zpívá. Jsem velmi rád, že se mi něco takového podařilo. A že soutěž existuje a umožňuje mladým talentům ukázat, co v nich je. Jsem také nesmírně potěšen, že naše pouto mezi Českem a Slovenskem stále přetrvává a nikdy se. Cítím opravdu nesmírný vděk.

Co vás vedlo k tomu, že jste se přihlásil do soutěže?
Vím, že soutěž existuje už několik let, ale vždycky jsem si myslel, že nejsem soutěživý typ. Myslel jsem si, že si paradoxně budu zpívat jen někde ve sprše nebo před rodinným, přátelským publikem. Přihlásil jsem se, protože soutěže v dnešní době otevírají dveře mladým umělcům, zpěvákům, hercům k dalším příležitostem.

Jak jste se připravoval?
Já jsem velký pedant a perfekcionista. Když si vyberu píseň, tak chci diváka nějakým způsobem upoutat. Když se připravuji a vybírám písně, snažím se volit takové, ke kterým se mohu vyjádřit. Příprava spočívá v tom, že si nejdříve písně poslechnu a potom se je snažím přezpívat v mém stylu, protože nechci kopírat další zpěváky. Dále následuje práce na možné choreografii. Snažím se píseň herecky vyplnit a vždycky se vracím k tomu, co je jejím poselstvím, co můžu divákovi předat.

Takže jste si choreografii vymýšlel sám?
Ano, snažil jsem se. Určitě by se tam dalo vymyslet něco jiného, ale toto byla moje verze, kterou jsem ze začátku cítil a musel jsem ji zahrnout do mého vystoupení.

Byl jste nervózní?
Byl jsem nervózní, ale neděje se to tak často, protože zpívám od malička. Už znám svůj hlas. Vím, co dokáže a co může dokázat. Trému mívám předtím, než vylezu na jeviště. Potom se snažím vcítit do té energie od diváků. Snažím se s nimi komunikovat, aby docházelo k vzájemné výměně. Diváci zde byli úžasní. Uffo bylo plné, takže si z večera odnesu mnoho pěkných vzpomínek.

Co vůbec říkáte na Uffo?
Uffo je krásné. Bylo mi řečeno, že to je jeden z nejnovějších a nejmultifunkčnějších míst v republice. A já to vidím! Technika je úžasná, a když stojím na podium, mám pocit, že vše klape. Od mikrofonu k odposlechu, až ke světlům. Byla to úžasná show. Jsem rád, že jsem to tu mohl zažít.

Tereza Nováková
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš