Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

O výjimečné ženě, kterou nenapravil ani komunistický kriminál

1. 4. 2024

page.Name
Mnoho lidí pobyt ve vězení zlomil. Růženu Vackovou ale ne, ačkoliv byla zavřená šestnáct let. Její unikátní příběh nevšedním způsobem přibližuje inscenace Ženy, držte huby! Divadelní spolek Jedl ji uvede v trutnovském Uffu ve středu 3. dubna.

Kunsthistoričku a profesorku klasické archeologie poslala justice v 50. letech do kriminálu za údajnou velezradu a špionáž na 22 let. Opakovaně odmítala žádosti o milost. Byla jednou z nejdéle vězněných žen, komunistické vězení snášela šestnáct let. Za mřížemi založila tajnou vězeňskou univerzitu, přednášela na záchodcích.

„Její statečnost a odvaha je v kontextu naší doby nevídaná. Její důslednost a totální vnitřní svoboda je výjimečná. Její příběh má obrovskou sílu, je nadějí, že člověk může být důstojný a svobodný i tváří v tvář zlu, totalitě a nespravedlnosti,“ vysvětlila představitelka hlavní role, herečka a scénáristka Lucie Trmíková.

V inscenaci se s ní diváci ocitnou přímo v její cele, kde má jen postel, kýbl místo záchodu a mísu s vodou. Na scéně se objevuje bezcitný dozorce oddaným socialistickým myšlenkám. Právě z jeho úst zaznívá velmi často věta Ženy, držte huby! Do děje vstupuje i Anděl utěšitel, který se uvězněné zjevuje v těžkých chvílích. I přes vězeňskou šikanu trvá žena na svých postojích.

Představení mělo premiéru před rokem. Z řady reakcí vybrala Lucie Trmíková jednu, kterou získala od diváka bezprostředně po představení v divadelní kavárně. „Už hodinu tady sedím nad deckou červeného a nemůžu se vzpamatovat. Říkám si: co jsem já vedle téhle ženy?“ citovala. „Pokud si diváci odnesou takovéhle otázky na tělo, má naše představení určitě smysl,“ dodala.

„Je to opravdu silné představení, protože tohle našich duší se dotýkající a zároveň obzvlášť dnes dost zásadní téma je zpracováno s velkým citem a přitom s potřebným nadhledem,“ ocenil ředitel Uffa Libor Kasík.

Inscenaci Ženy, držte huby! zařadilo trutnovské Uffo do kategorie Nové divadlo. Na programu je ve středu 3. dubna od 19 hodin. Vstupenky je stále možné koupit přímo na Inforecepci Uffa nebo na webu www.uffo.cz.

(bog, tz-rma)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michal Hančovský