Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Špičková světová výstava Jazz World Photo 2024 už zná své vítěze

22. 4. 2024

Špičková světová výstava Jazz World Photo 2024 už zná své vítěze 83 snímků
Premiérou nové autorské písně mladé trutnovské jazz-funkové kapely MyBand byla slavnostně zahájena vernisáž mezinárodní prestižní výstavy a zároveň celosvětové soutěže špičkových fotografů Jazz World Photo 2024 ve výstavním prostoru Městského úřadu v Trutnově.

Návštěvníci této exkluzivní expozice mohou vidět barevné i černobílé snímky toho nejlepšího v tomto uměleckém žánru. „Každá fotografie má svůj jedinečný příběh, který zná jen její autor. My jako diváci máme fantazii, která nám umožňuje si vše představit a domyslet. Navíc nám v hlavách mohou začít znít tóny, které jsou v záběrech ukryté,“ uvádějí organizátoři výstavy, jimiž jsou Tomáš Katschner, zakladatel festivalu Jazzinec, a fotografové Patrick Marek a Ivan Prokop.

Na trutnovské výstavě si lze prohlédnout 30 fotografií. Autoři tří nejlepších snímků získali ceny z dílny předního obalového designéra Jana Činčery. Studio Činčera je dlouholetým partnerem a podporovatelem této akce. Tento slavnostní ceremoniál se odehrál v kině Vesmír. Vítězem soutěže Jazz World Photo 2024 se stal Luciano Rossetti z Itálie, druhá příčka patří Siphiwe Mhlambimu z Jihoafrické republiky a třetí místo obsadil Jacek Piotrowski z Polska. Poté byl promítnut němý film Sunrise oceněný cenou Oscar, který doprovodila holandská jazzová kapela Sunrise Trio.

Na samotnou vernisáž výstavy přijeli hosté z Francie, Polska, Španělska, Kanady, Jihoafrické republiky, Německa a navíc vítězové z let minulých, jako jsou Dider Jallais, Emmenuelle Nemoz, Oleg Panov, Ula Las, Hervé Escario a další. Letošního ročníku Jazz World Photo se zúčastnilo 126 fotografů z 25 zemí světa. Organizátoři se při realizaci této události drží hesla: „Nečekejme, co svět udělá pro nás, ale pojďme dělat věci pro svět.“ Podle nich je hlavní myšlenkou soutěže i výstavy spojovat a propojovat lidi, ukazovat blízkost a vzájemnost světa na pozadí hudby.

„Hudby hledající, křehké a nekompromisně osobité, jak to umí právě jazz. Každý má svůj výraz, každý fotograf své muzikantské výtvarné vyjádření. Jazz World Photo ukazuje tuto jedinečnost na jednom společném jmenovateli. Na setkání třicítky nejlepších záběrů z uplynulého roku bez ohledu na věk, národnost, víru a podobně,“ vysvětlili hlavní organizátoři této inspirující a obohacující výstavy, která trvá do 4. června.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek