Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

21°

Zítra

22°

Svátek má

Vítězové soutěže Česko zpívá 2024: Mariana Janků a Dalibor Buranda

9. 4. 2024

Vítězové soutěže Česko zpívá 2024: Mariana Janků a Dalibor Buranda 92 snímků
V sobotní podvečer se v trutnovském Uffu konalo finále mezinárodní soutěže Česko zpívá, určené mladým talentům. Do letošního 15. ročníku se přihlásilo 365 zpěváků, pod Krkonošemi se objevilo nejlepších šestnáct rozdělených do dvou věkových kategorií. V té mladší od 9 – 14 let zvítězila Mariana Janků z Pardubic, mezi staršími zpěváky 15 – 26 let největší obdiv sklidil Dalibor Buranda ze slovenské Bytče.

„Doufám, že si celou akci jak účastníci, tak diváci užijete. A pamatujte, že si tuto soutěž máte především užít,“ pronesla při zahájení zpěvačka, patronka a porotkyně soutěže Kamila Nývltová. Jedním z dalších porotců byl mimo jiné saxofonista Felix Slováček, který večer zahájil malým koncertem.

Po zahájení diváci v hledišti netrpělivě vyhlížel finalisty, kteří měli v tento slavnostní večer předvést svůj nejlepší výkon. Soutěžící chodili postupně na pódium, kde se měli představit publiku a nalákat ho na své vystoupení. A pak už se do toho pořádně „opřeli“. Každý zpíval dvě písničky.

Porota to měla těžké. „Každý z vás by už z fleku mohl být profesionální zpěvák,“ nechala se například slyšet ředitelka soutěže Iveta Nývltová.

Vítězka mezi mladšími talenty Mariana Janků v deseti letech nejprve zazpívala Pasu, pasu písničky a potom vystřihla song Pátá. To Dalibor Buranda si vybral skladby Seš ta nej z muzikálu Děj se co děj (Anything Goes) a It´s My Time z Eurovize 2009. Celé hlediště po jeho výkonech zalapalo po dechu a oněmělo. Slovenský zpěvák navíc na diváky zapůsobil i vlastní stepařskou choreografií. 

Soutěž byla pro všechny účastníky jistě zajímavou zkouškou v životě. Ocenění získali pouze někteří, nicméně všichni si odnesli vzpomínky, zkušenosti a hlavně nová přátelství, protože mezi soutěžícími nepanovala rivalita. Právě naopak! Byli si velkou oporou.

Výsledky Česko zpívá 2024

kategorie 9 – 14 let:
1. Mariana Janků
2. Jonáš Morávek
3. Kateřina Mašková

Cena VIP a mediální poroty: Jolana Mazlová
Cena diváků: Jonáš Morávek

Kategorie 15 – 26 let:
1. Dalibor Buranda
2. Daniela Gajdošová
3. Petra Benediktyová

Cena VIP a mediální poroty: Tereza Nová
Cena diváků: Carl Adrian Dolores

(bog, tno)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš