Sobota

15. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Akrobatická detektivka o ztraceném snu odstartovala letošní festival Cirk-UFF

30. 5. 2024

Akrobatická detektivka o ztraceném snu odstartovala letošní festival Cirk-UFF 54 snímků
Slunečné počasí jako stvořené pro venkovní aktivity přilákalo včera před sedmnáctou hodinou před Společenské centrum Uffo v Trutnově značné množství dospělých i dětí. Všichni byli totiž zvědaví na první představení letošního 14. ročníku Mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirk-UFF. Tuto událost odstartoval Létací sen číslo 311 souboru AirGym Art Company z Prahy. A diváci byl nadšení!

„Chci se zeptat na jednu věc. Jestli se vám ještě pořád zdají sny,“ obrátil se na úvod k publiku představitel nejlepšího hypno-pátrače a ostříleného soukromého detektiva Tomáše Marného. „Ano, zdají,“ křičelo zejména dětské publikum. Podle detektiva jsou sny křehké květiny se zatraceně omamnou vůní. „Když se vám ta vůně dostane do nosu, to už vám není pomoci a zachránit vás může už jenom probuzení,“ prohlásil Marný, kterého v průběhu představení plného napínavých akrobatických kreací doplněných pohádkovým příběhem, jež se proměňuje v bláznivou komedii, čekal komplikovaný případ.

Slečně Klubíčkové totiž někdo létací sen, konkrétně Létací sen číslo 311, ukradl. A tady přestává veškerá legrace…! Poté už se sice hodně pátralo, ale ještě více létalo, nadšení diváci se skvěle bavili, smáli se, prostě, jako kdyby byli součástí toho správného snu. Divadelně akrobatický „kus“ souboru AirGym Art Company byl na úvod festivalu, při němž se až do neděle odehraje 35 představení, tou nejlepší volbou. O tom svědčí i reakce diváků.

„Byla to úžasná a vtipná podívaná. Líbilo se mně, že to představení nebylo určeno jen pro určitou věkovou skupinu, ale na své si přišli všichni. Jsem ráda, že se mi sny stále zdají, i když si ne všechny pamatuji. Po tomto představení se ale na ně více soustředím,“ řekla Trutnovinkám Markéta Dostálová z Úpice. Balancování se skleněnou koulí, které bylo také součástí představení, nadchlo osmiletou slečnu Adélku z Trutnova. „Překvapila mě ta šikovná paní s koulí a líbilo se mně, jak se v té kouli všechno odráželo a taky, že ani jednou nespadla na zem.“

Festival Cirk-UFF dnes vstoupí do druhého dne. V 10 hodin čeká školáky představení Erlend – Cizinec ostravského Cirkusu trochu jinak. V Uffu bude od 17 hodin na programu novocirkusový experiment Confusion maďarského souboru Freak Fusion Cabaret, který měli možnost diváci spatřit už včera večer. Je to podívaná, jež diváka přivádí do mystického světa kočovných cirkusů minulého století, okořeněná peprným černým humorem a velkolepým žonglováním i vzdušnou akrobacií.

Po dopoledním vystoupení pro školy mohou i dospělí spatřit brilantní sepětí všestranné akrobacie a živé hudby Erlend – Cizinec ostravského Cirkusu trochu jinak, které začne v 18.30 hodin v šapitó. Dnešní novocirkusový den uzavře ve 20 hodin v Uffu legendární český soubor Cirk la Putyka s okouzlujícím tancem, působivou akrobacií a originální živou hudbou v inscenaci Runners. „Návštěvníkům chci popřát, aby si festival užili, líbil se jim a ideálně, aby si z něj odnesli něco pozitivního do svého života,“ nechal slyšet jeho principál a ředitel Uffa Libor Kasík.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek