Sobota

15. června 2024

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Doteky aneb Pozoruhodný příběh vášnivého malíře Tibora Červeňáka

26. 5. 2024

Doteky aneb Pozoruhodný příběh vášnivého malíře Tibora Červeňáka 42 snímků
Bylo mu sotva sedmadvacet let, když se rozhodl odstěhovat do Belfastu, hlavního města Severního Irska. Malíř Tibor Červeňák pocházející z romského prostředí v Hranicích na Moravě, kde se v roce 1977 narodil, tím učinil zásadní životní krok, který ho postupně dostal na světovou výtvarnou scénu. Milovníci výtvarného umění nyní mohou vidět jeho výstavu Doteky v Galerii Uffo v Trutnově.

V případě tohoto umělce je jeho cesta hlavně o vášni a umanutosti dělat umění. Mám rád lidi, kteří mají nějaký svůj sen, svoji vizi a jdou za ní přes všechny překážky, které na tomto putování musí zdolávat. A to je případ Tibora Červeňáka,“ řekl na začátku vernisáže této pozoruhodné výstavy kurátor Jan Kunze. Jeho objevitelkou byla v roce 2019 kurátorka Radana Zapletalová, jež uvedla, že Červeňák je nevšedním úkazem, který bez zábran a korekcí předkládá emocemi nasycené výjevy.

„Na jeho obrazy je dobré se dívat podobně otevřenou bezprostředností. Je to malíř srdce a ruky, také citu a chvatu, autor intuitivní, avšak veden a držen podvědomě čímsi konzistentním, jenž jde ve svých tématech až na dřeň. Jeho malby jsou ve výrazu proměnlivé, v úhrnu je to ale dílo držící vnitřní tajemstvím pohromadě, plné příběhů s prožitky okamžiků,“ prozradila kurátorka. Přestože je v technice inovativní, je stále věrný klasické malbě.

Červeňák, jak je patrné z trutnovské výstavy, je malíř kolorista, lyrický vypravěč, který třeba v hlubších vrstvách rozehrává více či méně hybné, třebaže ztlumené, nelehké drama. Je to svérázný malíř, jehož příběh se týká těch, co se na jeho dílo dívají. „V jeho malbách je prožívání, vzpomínání, snění a dá se říci s nadsázkou, že je v nich i klidná harmonie. Kouzlo obrazů se skrývá v celku i v detailu,“ uvedla Zapletalová.

Ve velkých dílech se hojně objevují postavy žen. Červeňák však hledá inspiraci i jinde, a to nejen ve svých vlastních prožitcích, ale svůj zrak upírá i do ubíhající krajiny, v níž se pohybují opakující se siluety koní, které viděl a ukládal do paměti v národním parku v jihovýchodním Walesu. „Žena a kůň, to je můj život. Zamýšlím se nad ženou, co asi cítí v různých situacích a hned to uhlem zaznamenávám. Je pro mě tajemným prostředkem mnoha tváří, zatímco kůň je z mého jakési mé osamoceně cválající druhé já,“ potvrdil autor obrazů.

Malíř rovněž při návštěvách muzeí a galerií vyhledává své oblíbené umělce a vzory, jako jsou například Claude Monet, Francisco Goya či Auguste Rodin. Inspirací jsou pro něj také prosvětlená nebo barevná okna chrámů či náboženské motivy. V Galerii Uffo divákům osobně představil první obraz s koňmi s názvem Splynutí koní, který vytvořil v roce 2018. „Je to sekvence, kdy jsem projížděl v autě kolem pasoucích se koní, to jsem uložil do paměti a pak namaloval.“ V dalším pro autora zásadním obrazu v černých stínech vystupuje silueta ženy - matky a koňská hlava. „Tu považuji za svůj autoportrét, jako syna své matky, která v té době na tom nebyla dobře,“ vysvětlil.

Tibor Červeňák žijící v britském Cardiffu v letech 2012 až 2015 studoval na Bath School of Art and Design v Bath Spa Univerzity a ve studiu pokračoval na Chelsea College of Arts v Londýně. Své obrazy vystavoval v galeriích nejen evropských měst, například v Praze, Vídni, Stockholmu, Helsinkách, Paříži, Benátkách, Londýně, Bristolu, Belfastu, ale také v New Yorku a nyní i v trutnovské Galerii Uffo, kde lze jeho díla spatřit do 15. července. 

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek