Sobota

15. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Galerie Draka: Pohyb na fotografiích Petra Tomma umocňují Světlokresby

19. 5. 2024

Galerie Draka: Pohyb na fotografiích Petra Tomma umocňují Světlokresby 54 snímků
Pohyb, energie, světlo, příběh. To jsou synonyma pro fotografie trutnovského autora Petra Tomma (39), jehož výstava nazvaná Světlokresba je nyní k vidění v Galerii Draka v Trutnově. A název výstavy, která jistě upoutá divákovu pozornost, je zcela výstižný. Kolem postav zachycených na snímcích se totiž táhnou barevné světelné linie, které umocňují jejich pohyb či rozmanité kreace.

Jak je uvedeno v průvodním slově představujícího fotografa, je to technika ​​jedné expozice, kdy za úplné tmy pomocí záblesků a různých světel je nakreslen nebo zachycen pohyb. Hodně tedy jde o přesné načasování a souhru modelu s fotografem. „Vše, co je na fotografiích zachyceno, je reálně vyfoceno, a není jakkoliv postprodukčně přidáno,“ upozornil Tomm, který celé své dětství prožil v maminčině fotoateliéru, jenž je součástí Staré radnice v Trutnově. Proto bylo zřejmé, že se fotografie stane nejen jeho koníčkem, ale i živobytím a především životní cestou.

Miluji fotografování... Už od mala jsem věděl, co chci dělat. Je ale pravda, že v té době jsem si myslel, že strávím půl života v temné komoře. Profesně fotím od roku 2005, zejména děti, rodiny, páry, akty, svatby, akce a produkty. Jsem rodinný a portrétní fotograf z Trutnova,“ uvedl Tomm, který hned po vyučení v již zmíněném roce nastoupil do maminčina fotoateliéru, kde zakotvil. Tehdy preferoval černobílou fotografii, práci ve fotokomoře, později se vydal na digitální pouť, na níž se mu otevřely nové možnosti.

Výstava Světlokresba v Galerii Draka, která potrvá do 14. července, zachycuje Tommovu suverénní fotografickou práci plnou působivých situací, tanečně baletních kreací a gest umocněných vlnícími se liniemi. Ty svými záblesky spojují prchavé okamžiky zafixované ve snímcích, které v reálném světě rychle mizí, aby se v jiné podobě znovu objevily.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš