Sobota

15. června 2024

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Je příjemný pocit, když takhle ocení tvoji práci, říkají trutnovští andělé

22. 5. 2024

Je příjemný pocit, když takhle ocení tvoji práci, říkají trutnovští andělé 19 snímků
Říkají o sobě, že se nejspíš donekonečna budou brodit bahnem undergroundu a lidem po koncertech budou neustále opakovat nevyslovitelný název své kapely – Exorcizphobia. Anebo že by poslední březnová sobota letošního roku něco změnila? To ukáže až čas. Každopádně v tento den thrashmetalovou partu z Trutnova zaregistrovala celá tuzemská hudební scéna. Na snímku zleva Ondřej Šíma (43), Tomáš Kejkrt (24), Tomáš Skořepa (34) a Aleš Kostka (47) se totiž stali držiteli kultovní Ceny Anděl za nejlepší rockové album v Česku.

Je to poprvé v historii, co se někomu z trutnovských muzikantů za 33 let existence této ankety podařilo dosáhnout takového úspěchu. V tříkolovém systému letos rozhodovalo o nejlepších hudebních nahrávkách 487 odborníků z České hudební akademie. „Pro nás byla šokem už samotná nominace, kdy jsem se jednou ráno probudil a díval se na facebook, že nás označila stránka Ceny Anděl, a byla tam jména jako David Koller a tak,“ povídal Tomáš Skořepa.

Vstupenku mezi hudební elitu jim vynesl jejich poslední studiový počin Spiritual Exodus. „Člověk to jen klasicky promoval a posílal na recenze, tak to nejspíš někoho zaujalo,“ pousmál se zpěvák a kytarista. „Je to příjemný pocit, když něco děláš, věnuješ tomu hodně úsilí a někdo takhle ocení tvoji práci.“

Deska vyšla na konci září loňského roku a je v pořadí čtvrtým klasickým albovým formátem kapely. Obsahuje devět songů o celkové délce 38 minut. Vydavatelem je tuzemský label Doomentia Records. „Bude to znít jako klišé, ale je to zatím to nejlepší, co jsme udělali. Myslím, že se nám podařilo vytvořit docela kompaktní materiál, který má poměrně dobrou jednoticí atmosféru,“ nechal se slyšet „Skoří“. Do alba prý dal ze sebe nejvíc, co mohl, až ho to úplně vyždímalo. Sochání riffů a psaní songů je totiž něco, co ho fakt baví a naplňuje. Zároveň to bere i jako určitý druh terapie. „Jsem moc rád, že mám v tomhle v kapele volnou ruku a nevznikají žádné třenice.“

Když vytvoří kostru skladby, pošle ji dál klukům. „Ondra si udělá sóla a s Tomem a Alešem řešíme rytmické detaily a vychytávky. Texty vznikají různě při procesu, ale z valné většiny je dotahuji a řeším až nakonec,“ popisuje vznik songů. Spiritual Exodus je podle něj deska, která usiluje o to být co nejpoctivějším dílem využívajícím těch nejvybranějších zákonitostí metalového řemesla. „Je vidět, že čím déle jsme spolu, tím lépe pracujeme jako tým. Troufnu si tvrdit, že v původní formaci jsme ušli kus cesty a de facto z ničeho se dostali na slušnou úroveň, ale až teď příchodem kluků a stabilizováním této sestavy se nám to podařilo opravdu nakopnout,“ sdělil.

Tomáš Skořepa už zbyl v Exorcizphobii, která byla založena v roce 2005, jako její poslední zakládající člen. Aktuálně druhým služebně nejstarším muzikantem je nyní druhý kytarista Ondřej Šíma, jenž je v kapele desátým rokem. Dříve hrál ve skupině Blues Mystery. „Byl to trošku jiný žánr a musel jsem se adaptovat na thrash,“ ušklíbl se. Baskytarista Aleš Kostka se zase přeorientoval z hardcoru, ve skupině působí šest let. A již čtyři roky je její součástí také bubeník Tomáš Kejkrt. Právě jeho příchod z úpické kapely Pit Full Death je označován jako přelomový pro růst Exorcizphobie. „Od posledního alba Digitotality z roku 2020 hodně hrajeme, děláme vlastně každý rok nějakou nahrávku. Je to o nějaké postupné práci a píli,“ uvedl k pokroku Tomáš Skořepa s tím, že tím nejdůležitějším ukazatelem je, jak na jejich muziku reagují lidé.

Historie kapely

Skupina Exorcizphobia z Trutnova vznikla koncem léta 2005 pod názvem Deathmarch. Zakládající sestavu tvořili Tomáš Skořepa (kytara), Jan Erben (baskytara) a Jakub Václav (bicí). V roce 2006 se připojil Josef Valkoun (kytara) a pod novým názvem Exorcizphobia začala kapela tvořit své vlastní skladby, které poprvé zazněly před publikem 26. května 2006 v klubu New End. Hudební styl kapely se řadí do thrash metalu. Debutové album Disease Inside vydala v roce 2009. V roce 2012 jako první lokální kapela zahrála na kultovním trutnovském festivalu Obscene Extreme na Bojišti, kde se prozatím představila třikrát. Složení kapely se mezitím změnilo, vystřídali se v ní ještě bubeníci Martin Šotala a Filip Kudrna. Poslední čtyři roky vystupuje Exorcizphobia v sestavě Tomáš Skořepa (kytara, zpěv), Ondřej Šíma (kytara), Aleš Kostka (baskytara) a Tomáš Kejkrt (bicí).

Získání Anděla je odpovědí samo o sobě. „Strašně nás to překvapilo, že jsme se tam s naším žánrem vůbec dostali. Do poslední chvíle, co jsme seděli v sále a čekali na vyhlášení, jsem si nedokázal představit, že bychom si šli převzít cenu,“ nevěřil Tomáš Kejkrt. Všichni z kapely tipovali, že v pražském O2 Universu si dokráčí pro cenu Pan Lynx. Ve finální tříčlenné nominaci figurovala ještě skupina November 2nd. „Absolutně jsme to nečekali, že vyhrajeme v kategorii Rock, což úplně není případ naší desky, která je trošku tvrdší. Ale díky tomu, že se sloučily kategorie, se vlastně může stát i taková věc, že zvítězí thrashmetalové album. Je to trošku bizarní, ale přesto k tomu došlo,“ vyprávěl s úsměvem Tomáš Skořepa.

V přímém přenosu České televize při slavnostní řeči pak mimo jiné vyjádřil respekt moderátorovi Honzovi Dědkovi, že si nevykloubil čelisti při vyslovování názvu kapely. Jak vlastně vznikl název Exorcizphobia? „Původně jsme se jmenovali Deathmarch, ale ten název už některé kapely měly. Chtěli jsme být originální a tehdejší basák Honza Erben přišel s názvem Exorcizphobia. Dřív jsme to složitě vysvětlovali, že je to jako strach ze ztráty vlastní identity a podobně, ale dnes už jen říkáme, že je to divný název, který nikdo nemá,“ vysvětlil frontman skupiny.

Co se týká ikonické sošky Anděla se šalmají od akademického sochaře Jaroslava Róny, kapela se rozhodla, že ji umístí do své oblíbené základny – trutnovské Hospody U Lazebnic. Zkušebnu má jinak jedna z čelních českých thrashmetalových formací už přes deset let v malé místnosti v depu na vlakovém nádraží v Trutnově, kterou sdílí s dalšími dvěma místními kapelami Blitzkrieg Boyz a Člověk v plísni. „Je to skvělé industriální místo, takže tam nikomu nevadíme. Vedle chodí lidi k zubaři, ale nikdy jsme žádný problém neřešili. I nájem je v pohodě, protože nám České dráhy vyšly vstříc,“ naznačil „Skoří“.

Zkouší jednou dvakrát týdně a na víkendy většinou vyráží na koncerty, povětšinou mimo náš region. „Loni jsme odjeli asi padesát koncertů, letos jsme trošku ubrali,“ poznamenal Tomáš Skořepa. „Je to tak, že v neděli se vrátíme rozbití z hraní, v pondělí se rozejdeme do fabrik a ve středu po zkoušce už se zase těšíme, až v pátek naskáčeme do dodávky a pojedeme to udělat znovu. Protože i přes to všechno, co k tomu patří, nás to prostě baví a naplňuje,“ vystihl ve zkratce život undergroundové skvadry její lídr, který pochází z Trutnova, ale žije v Pilníkově. A právě na tamním fotbalovém hřišti každý rok Exorcizphobia pořádá svůj domácí fesťáček. Letošní osmnáctý ročník připadá na 27. července.

Ale pozor! Dobrá zpráva pro všechny fanoušky je, že novopečení trutnovští andělé roztáhnou svá křídla již za pár dní i v Trutnově. V pátek 24. května totiž neplánovaně vystoupí na Bojišti, kde jim společnost bude dělat ještě pražská kapela Trahir. Další nejbližší koncert v okolí se uskuteční až v listopadu na Webrovkafestu v Teplicích nad Metují. Před hraním v Trutnově asi ale kapela ještě dala i „dvoják“ mimo republiku ve Štýrském Hradci a Záhřebu. Na podzim plánuje delší zahraniční turné s Malignant Tumor po Německu a zemích Beneluxu.

A co se bude dít okolo Exorcizphobie dál i třeba s ohledem na zisk hudebního Anděla? „Asi nečekám, že bychom někdy naplnili halu, protože přeci jenom thrash metal je strašně okrajový žánr, ale rádi bychom ho dostali do širšího povědomí,“ vyslovil přání baskytarista Aleš Kostka. Na druhou stranu v Čechách už podle něj právě s thrash metalem zase o tolik víc dokázat nejde, protože v podstatě na všech největších akcích se už kapela objevila. Možná tak bude víc směřovat do zahraničí. „Určitě ale chceme naši muziku posouvat dál. Začali jsme už vytvářet také materiál na novou desku, kterou bychom rádi vydali napřesrok, kdy budeme mít dvacet let. To myslím, že by byla hezká a důstojná oslava,“ uzavřel Tomáš Skořepa.

Diskografie

  • 2009 Disease Inside – EP (Self-released)
  • 2012 Something Is Wrong – LP (Maximed Records)
  • 2013 Lahar / Exorcizphobia – Split (Doomentia Records)
  • 2016 Exorcizphobia / Kaar / Catastrofy – Split (Support Underground)
  • 2018 About Us Without Us – LP (Support Underground)
  • 2020 Digitotality – LP (Support Underground)
  • 2021 Friend Of Lunacy – EP (Soman Records)
  • 2022 Voracious Lunacy – Split (Soman Records)
  • 2022 Live at 007 – Live (L’inphantile collective)
  • 2023 Spiritual Exodus – LP (Doomentia Records)

Co říkáte na úspěch kapely Exorcizphobia v cenách Anděl?

Miloslav Urbanec,
pořadatel Obscene Extreme Festival

Neskutečný úspěch! Od samotných začátků je to kapela, která poctivě maká. Je na nich jasně znát, že hudba je pro ně, řekl bych, až smrtelně důležitá věc. Postupně se posouvají a s každou deskou jsou lepší a lepší. Už hrají koncerty plné energie po všech čertech. Je jim bytostně jedno, jestli hrají na velkém festivalu, nebo na akci pro pár lidí. Prostě jim to absolutně věřím. Tahle cena je jen utvrzení toho, že svoji práci dělají výborně, a já sám jim Anděla přeji a myslím si, že je v pravých rukách. Můj respekt mají už dávno a přál bych jim, aby je tahle cena ještě více nakopla a aby udělali díru do světa. Kluci, gratuluji!

Jan Erben,
zakládající člen, pedagog

Mám za kluky upřímnou radost! Uspět s velmi nekompromisním thrash metalovým albem v tak širokém žánru, jako je rock, se rovná zázraku. Copak je rok 1990?! Cenu vnímám jako určitý druh satisfakce a hmatatelný důkaz, že Skoří, Ondra, Aleš a Tom dělají muziku s maximálním nasazením, odhodláním a láskou. Těší mě, že Anděl přinese Exorcizphobii přiměřenou veřejnou publicitu a nové možnosti. Na druhou stranu se bavíme stále o kapele, která je pevně ukotvena v undergroundové scéně. Neplatí zde žádné žebříčky a rivalita a jsou si všichni rovni bez ohledu na odsloužené roky a nějaké ostruhy a ceny. Já osobně vnímám jako obrovský úspěch kapely, že poslední roky expanduje do světa a neuhnula ani o píď ze své autenticity a stylu. Thrash Till Death!

Tereza Dorňáková,
art produkce Bojiště Trutnov

S kluky z Exorcizphobie nás pojí osobní vztahy už mnoho let, ať už po sousedské stránce, nebo po stránce profesionální. Kluky bookujeme už řádku let, pro Kabinet i společnost Bojiště. Od první chvíle jejich nominace jsem nepochybovala o jejich vítězství. Jsou to skvělí hudebníci, kteří jsou naprosto odevzdaní tomu, co je baví. Jejich čas ve zkušebně by se dal počítat na roky. Chtěla bych touto cestou říct, jak je já i celý kolektiv Bojiště máme rádi a jsme na ně pyšní. Díky, kluci!

Libor Mazura,
promotér akce Monster of Metal and Hardcore

Nominace na Anděla mě nepřekvapila, protože jejich album je parádní kousek. Přiznám se, že vítězství kapely jsem nečekal. I když je to parádní dílo, thrash metal moc lidí skousnout nemusí a v tak velké konkurenci a rozsáhlé kategorii jsem předpokládal, že se akademici přikloní k někomu více komerčně založenému. Super a gratulace klukům, určitě si to zaslouží!

Jiří Erben,
fanoušek, student

Exorcizphobii sleduji dlouho, a to hlavně díky mému staršímu bratrovi, který je zakládajícím členem. Exorcizphobia funguje bezmála dvacet let. Na kapelu ze scény – co si člověk neudělá sám, to nemá – je to velice obdivuhodné a má za to náležitý kredit mezi fanoušky. Výhra Anděla musí dozajista být zadostiučiněním za všechnu tu dřinu a nepochopení většinovou společností, pro kterou je tento žánr periferií zájmu. Vzhledem ke konzistenci a kvalitě kapely ani neočekávám, že by jejich příští práce ztratila na kvalitě. Doufám, že na sebe další úspěchy nenechají dlouho čekat. Závěrem díky klukům z kapely za super muziku a koncerty. MOSH AND DESTROY!


Michal Bogáň, Pavlína Maryšková
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová