Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Nasedněte na kolo a vydejte se do EPO1 na velkolepou výstavu Jízda

1. 5. 2024

Nasedněte na kolo a vydejte se do EPO1 na velkolepou výstavu Jízda 7 snímků
Centrum současného umění EPO1 v Trutnově-Poříčí se od zítřka stane dějištěm mimořádné kulturní události. Bude zde totiž vernisáží pro zvané hosty zahájena velkolepá výstava Jízda oslavující v rozmanitých uměleckých formách fenomén cyklistiky a jízdního kola. Hned na druhý den, tedy v pátek, bude tato expozice otevřena pro veřejnost. Každý ze čtyřiceti oslovených umělců přispěl svou „trochou do společného uměleckého mlýna“ originálním dílem, kterým vyjadřuje myšlenku a uchopení tohoto tématu.

Mezi vystavujícími je mnoho významných osobností české výtvarné scény, mezi něž nepochybně patří například malíř a intermediální umělec Jiří David, malíř a textař Lubomír Typlt či sochařka Paulina Skavova, známá mimo jiné jako autorka několika svých děl ve městě Trutnově, zároveň někdejší kurátorka Galerie Uffo a v současné době působí v Alšově jihočeské galerii v Hluboké nad Vltavou. A čím tato trojice umělců návštěvníky EPO1 překvapí?

„Bude to 3D objekt, který volně asociuje doping v cyklistickém sportu. Není to pouhá ilustrativní kritika, to by mě nebavilo dělat,“ prozradil David. Malíř Typlt vystavuje tři obrazy Bicyklů, které jsou vytvořeny dvěma odlišnými přístupy. „Jednou je to klasickou technikou olejové malby, podruhé jsem užil techniku, kdy je speciální poloprůhledná barva nanášena na plátno špachtlí.“ Sochařka Skavova doufá, že nepřekvapí. „V určitém smyslu jsem zůstala u svého stylu uvažování i práce. Vlastně tedy doufám, že má práce nebude potřebovat popisku,“ řekla.

Umělec David v souvislosti s tématem kol a cyklistiky prozradil, že kdyby ho kurátoři Petr Volf a Jan Kunze neoslovili, jistě by na této výstavě nebyl. „Nechal jsem si nějaký čas na rozmyšlenou a čekal na nějakou smysluplnou inspiraci. Nakonec mou výslednou prostorovou metaforu už nechám na divácích,“ sdělil. Malíř Typlt zase cyklistiku miluje již od svého dětství, ale není prý v ní nijak dobrý.

„Bicykl jsem však v mém umění transformoval do spousty nalezených objektů. Někdy jsem kola bicyklu vyměnil za konve, pak za barely a nakonec za deštníky. Objekt Kolotoče s bicykly a deštníky se staly vyústěním celého mého hledání, jak mu dát nový výtvarný a spirituální význam.“ Sochařka Skavova už na několikátém projektu spolupracuje s moderní platformou pro netradiční prezentaci umění a sportu Sport in Art a je to prý vždy jízda. „Téma sportu mě tedy baví a baví mě také přepracovávat sportovní vybavení, které si mohu po svém mytizovat. Tak tomu bude i v případě cyklistiky,“ poznamenala.

Prostory EPO1 jsou monumentální a pro všechny tři autory by to nepochybně mohla být velká výzva. Protože jde o obrovskou skupinovou výstavu, Lubomír Typlt si myslí, že to bude výzva hlavně pro kurátory výstavy najít společnou linku, která určitě celou expozici bude prostupovat. „V mém objektu jde spíše o intimnější výpověď. Pravdou ale je, že jsem něco i připravoval pro vnější ‚obal‘ budovy, třeba to jednou vyjde,“ uvedl Jiří David.

Paulina Skavova se těší na výsledek instalace, její uchopení pod taktovkou skvělého kurátora Petra Volfa. „Domnívám se, že celkový dojem z výstavy bude monumentální sestavou děl i autorů.“ Jak se nechal slyšet už zmíněný kurátor výstavy Petr Volf, jde v EPO1 o dosud nejrozsáhlejší přehlídku, jaká kdy byla fenoménu kol a cyklistiky věnována v českém i mezinárodním měřítku. „Řada objektů i obrazů vznikla přímo pro tuto příležitost a bude mít v unikátním prostředí industriální galerie premiéru,“ dodal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Tomáš Souček, Ota Palán, Martin Polák