Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Panoptikum zvláštních lidí se rozprostře v Uffu

10. 5. 2024

page.Name
Ukazuje svět kuriozit a zvláštností. Uvádí publikum v úžas, baví i děsí. Je to prostě Panoptikum! K vidění bude v trutnovském Uffu tuto neděli.

Přijďte se podívat na současný pohled do světa obludárií a freak show. Do světa, který pro postižené fyzickou abnormalitou býval zpravidla jediným útočištěm, pro majitele podniků výnosným obchodem a pro diváky lákavou ukázkou lidského utrpení. „V Americe a Británii byla na vrcholu v 19. století, po světě se táhla už od 16. století. Přesah ale mají i do dnešní doby,“ uvádí Lenka Vagnerová, autorka, choreografka a režisérka inscenace Panoptikum, inspirované historickými fenomény a kuriozitami, které fascinovaly a děsily diváky po staletí.

Žena bez tváře, siamská dvojčata, hadí žena… postavy ponížené na výstavní exponáty. Všechny, které se na jevišti ukážou, mají předlohu v mnoha reálných postavách. Každý například zná postavu Sloního muže Johna Mericka. Každá postava je vyobrazena s jedinečným příběhem, charismatem a dovednostmi, které přinášejí do představení nezaměnitelnou atmosféru se spoustou emocí a zábavy.

Soubor Lenka Vagnerová & Company navíc na scéně umně kombinuje prvky pohybového divadla, tance, zpěvu, kouzel a vizuálních efektů. „Základem Panoptika zůstává taneční divadlo. Je silné obrazově, hudebně famózní je i muzika Ivana Achera. Je to jedinečná šou, ve které se pořád něco děje,“ říká Vagnerová.

Panoptikum není pouze skvělou podívanou plnou emocí. Divákům dává zároveň možnost prozkoumat temné a tajemné stránky lidské duše. „Myslím, že se naše publikum pobaví, že návštěvníky čeká zážitek, nad kterým se budou zamýšlet,“ doplňuje ředitel Uffa Libor Kasík.

Inscenaci Panoptikum zařadilo trutnovské UFFO do kategorie Nové divadlo. Na programu je v neděli 12. května od 19 hodin. Vstupenky je stále možné zakoupit přímo na Inforecepci Uffa nebo na webu www.uffo.cz.

(bog, tz-rma)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Michal Hančovský