Sobota

15. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Papuánec Ndruru, vnuk náčelníka, dorazil na výstavu v městské galerii

24. 5. 2024

Papuánec Ndruru, vnuk náčelníka, dorazil na výstavu v městské galerii 29 snímků
K unikátní události došlo v Galerii města Trutnova v souvislosti s aktuální výstavou Narozeni jako astronauti o setkání dvou vzdálených civilizací, z nichž jedna je postavená na přírodních zákonech a druhá na moderních technologiích. Autoři, fotografka, malířka, filmařka Barbora Šlapetová a sochař Lukáš Rittstein totiž do útrob výstavního prostoru přivezli Andrease Ndruru, domorodce ze Západní Papuy a Nové Guiney, překladatelé, jenž oba umělce už 25 let provází touto vzdálenou destinací a pomáhá jim tlumočit mezi angličtinou a jazykem domorodých kmenů.

Papuánský překladatel Andreas Ndruru se poprvé vypravil do Evropy. Protože přestoupil na křesťanství, navštívil několik svatých a poutních míst Evropy. Návštěvu zakončil u Báry s Lukášem v Praze a ty napadlo, že když je tato výstava v Trutnově, že ho na ni přivezou, aby viděl, čeho se celou dobu účastnil. On skutečně do Trutnova přijel, viděl se na videích a prošel galerií. Tím se znásobil fenomén střetávání rozdílných světů,“ řekla ředitelka galerie Lucie Pangrácová.

Samotná výstava je konfrontačním projektem založeným na střetu domorodých obyvatel Papuy Nové Guineji žijících ještě v divočině bez kontaktu se západní civilizací. Právě střetávání těchto kultur s výdobytky západní civilizace je součástí expozice Narození jako astronauti. Andreas do devatenácti let žil v komunitě ve vesnicích nedotčených civilizací. Potom se z něj ale stal průvodce turistů, naučil se od nich anglicky a stal se spojnicí mezi západním a místním světem. Jeho žena je učitelka, takže oba už jsou nějakým způsobem zasažení naší civilizací. Andreasův dědeček byl náčelník, věřil na duchy a prováděl různé rituály a pro vnuka to byla běžná součást života.

Evropa pro něj byla zjevením a návštěva v Trutnově jeho cenným životním bodem. Přímo na místě se nechal vyfotit před videem, kde je zachycen a vidí sám sebe. „Byl velmi upřímně dojatý a měl slzy v očích. Jeho život, který je do určité míry všední, se najednou mohl stát předmětem výstavy na druhém konci světa. Měl s sebou svou ženu a neměli jasnou představu, co tady v Trutnově uvidí. To, že jsme mohli na výstavě potkat živého Papuánce, bylo pro nás vyvrcholením tohoto jedinečného projektu,“ dodala ředitelka.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová