Sobota

15. června 2024

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Runners souboru Cirk La Putyka aneb Boj člověka s časem

31. 5. 2024

Runners souboru Cirk La Putyka aneb Boj člověka s časem 58 snímků
Nemám čas, čas je nám v patách, musíme běžet, protože nemáme čas, nemáme čas, protože ten pořád běží. A získat ho je běh na dlouhou trať. To v dnešní době slyšíme skutečně velmi často. A právě boj s časem je hlavním motivem představení Runners legendárního českého novocirkusového souboru Cirk La Putyka, které včera viděli návštěvníci Uffa při festivalu Cirk-UFF.

„Tématem představení Runners, které vzniklo v roce 2021, je uběhaný svět, pohyb člověka v něm, ale také jeho zastavení. Vystupují v něm čtyři performeři, akrobaté a tanečníci a pátým partnerem je obrovský běžecký pás, který byl vyroben na míru ve Velké Británii. A s nímž čtyři herci při představení uběhnou téměř celý maraton,“ prozradil člen souboru Viktor Černický.

Jde o nevšední podívanou, kdy pás je zároveň unikátní scénografií a synonymem toho, jak se v dnešní době snažíme všechno stihnout a to, co jsme nestihli, dohonit. Nestačí být dobří, zítra musíme být lepší. Chceme jít s dobou, ale ta nás už dávno předběhla. Nemůžeme se zastavit, nemůžeme spát, nemůžeme si sednout a vypít si v klidu šálek kávy a přečíst si od začátku do konce alespoň jeden článek. To je představení Runners!

Soubor Cirk la Putyka, který je každoroční stálicí festivalu Cirk-UFF, si letos připomíná patnáct let své existence. Kdysi, když ještě nedisponoval prostorem Jatka78 v Praze, byl v Trutnově téměř jako doma. Jeho principál, herec a performer Rosťa Novákem už v dávné minulosti prohlásil, že Uffo je ideální prostor pro nový cirkus. A to byl také impuls k tomu, aby zde vznikl festival Cirk-Uff, kde nesmí chybět soubor Cirk La Putyka. Ten ještě dnes v 18.30 hodin diváci spatří v Národním domě s legendárním představením La Putyka.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek