Sobota

15. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Skvělí maďarští performeři zvedli diváky ze sedadel a sklidili potlesk vestoje

31. 5. 2024

Skvělí maďarští performeři zvedli diváky ze sedadel a sklidili potlesk vestoje 88 snímků
Velké, ale pozitivní emoce vzbudilo včera při druhém dni Mezinárodního festivalu Cirk-UFF v trutnovském Uffu představení Confusion maďarského souboru Freak Fusion Cabaret, které už vyvolalo zasloužený ohlas i ve středu, kdy se maďarský soubor na festivalu za celou dobu jeho existence objevil vůbec poprvé.

V souladu s novocirkusovým žánrem předvedlo šest performerů, kteří více než hodinu bavili diváky v sále, své nevšední a pestré mistrovské kousky a zavedli je do mystického světa kočovných cirkusů minulého století. „Dejte si popcorn, dejte si popcorn,“ v úvodu představení obcházel jeden z účinkujících se sáčkem v ruce diváky v hledišti a nutil jim tuto křupavou dobrotu, ať ji chtěli, nebo nechtěli. A to byl pouze předkrm jízdy, která návštěvníky v dalších minutách čekala.

Všichni, kdo do sálu dorazili, byli svědky Confusion, tedy v překladu zmatku, který byl ale spíše předstíraný než skutečný. Základním kamenem vystoupení souboru byla úžasná akrobacie, a to i ta vzdušná, suverénní žonglování a také divadelní kousky okořeněné černým humorem, prostě burleska zobrazující komické a fraškovité příběhy se záměrem zlehčit realitu nebo zesměšnit její jevy. Svět kočovných cirkusů ještě umocnilo odění jednotlivých členů souboru jako vystřižené z doby 30. let minulého století.

Představení uteklo jako voda, diváci se náramně bavili a bylo zřejmé, že se skvěle bavili i samotní účinkující. „Při pohledu na scénu mě zaujalo nejen akrobatické umění, které k novému cirkusu neodmyslitelně patří, ale také humor členů souboru a komunikace s publikem. Ta neměla chybu,“ řekl nám po představení Patrik Komárek z Hradce Králové.

Také Klára Procházková, která přijela na včerejší Cirk-UFF z Náchoda, si nemohla představení vynachválit. „Bylo to moc vtipné a nechyběl tam černý humor, který mě vždy dokáže pobavit. Mám ráda, když se spojí akrobacie s nějakým příběhem. To má potom tu správnou šťávu, ostatně jako celý festival, na který může být Trutnov pyšný.“

Podle Libora Kasíka, principála Cirk-UFF a ředitele Uffa, je nový cirkus v České republice i ve světě velmi populární a samozřejmě hlavní roli, v něm hraje především akrobacie. „Dá se ale říci, že dnes je nový cirkus jeden z divadelních žánrů. Je tam příběh, prostředky vyjádření a spojení dramatického pocitu s akrobatickým úžasem jsou pro diváky opravdu silným zážitkem,“ uvedl Kasík.

Dnes festival vstoupí do třetího dne a program bude opět velmi atraktivní. Už v 10 hodin se mohou školáci těšit na Kabinet žonglérských kuriozit v podání dua Bratři v tricku, který se odehraje v šapitó. V 15.30 a v 19.30 vypukne před Uffem i v ulicích města Chůdařská show pouličního divadla Sacra Circus plná zábavy, improvizace a fotogenických kousků. Po úvodním slovu principála festivalu Libora Kasíka na Krakonošově náměstí a krátkém vystoupení žáků cirkusové školičky CZirkidz se v 16. hodině k Uffu vypraví průvod pod vedením Živa Poppy Teatre s chůdaři.

V 17 hodin v Uffu předvede své umění australský soubor Dummies Corp s „popelářským“ představením Trash Test Dummies. V 18.15 se lze vypravit do Národního domu na český soubor Cirk La Putyka a jejich legendární „kus“ La Putyka. V mini šapitó v 19 hodin vypukne rodinná akrobaticko-kuchařská show Teacrobat souboru Cirko Hopley a půl hodiny poté se do šapitó opět vrátí Bratři v triku se svým Kabinetem žonglérských kuriozit. V Uffu ve 21 hodin začne v premiéře představení The Veil v provedení South Australian Circus Center & Uffo. Dnešní třetí festivalový den ve 22 hodin zakončí před Uffem koncert formace Fast Food Orchestra.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek