Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

V EPO1 odstartovala velkolepá Jízda, svá díla představuje 44 umělců

3. 5. 2024

V EPO1 odstartovala velkolepá Jízda, svá díla představuje 44 umělců 100 snímků
Monumentální, nevšední a velkolepá, z které přechází zrak. Těmito přívlastky by se dala označit výstava Jízda, která byla včera zahájena oficiální vernisáží v Galerii současného umění EPO1 v Trutnově – Poříčí. Svá rozmanitá díla od maleb, přes velmi netradiční objekty či sochařské, mnohdy monumentální práce, až po zvukové, digitální i interaktivní instalace zde představuje 44 významných nejen českých, ale také slovenských umělců včetně jednoho autora z Polska.

Mezi nejznámější umělce prezentující se v expozici, jejímž tématem je cyklistika a fenomén jízdního kola, jsou například Jiří David, Krištof Kintera, Karel Nepraš, Milan Cais, Lubomír Typlt, Čestmír Suška, Paulina Skavova nebo Michael Rittstein. Výstavu doplňuje i projekce filmových dokumentů s cyklistickým zaměřením. „Kolo je vynález, který dal lidem rychlost, výrazně ovlivnil vývoj společnosti, protože byl vždy relativně dostupný všem vrstvám a dokázal na něm jezdit každý,“ uvedl ředitel EPO1 Jan Kunze.

Nápad na vznik této výstavy vzešel od iniciátora přestavby bývalé elektrárny na umělecké centrum Rudolfa Kaspera. Tento vášnivý cyklista ve svém úvodním proslovu potvrdil, že jízda na kole ho doslova uhranula v době, kdy byl žákem základní školy v Trutnově. Tehdy skoro celé své kapesné, které dostal od rodičů, investoval do předplatného francouzského cyklistického časopisu Miroir, v němž byly kompletní výsledky všech světových profesionálních závodů.

„Už tenkrát jsem obdivoval krásné fotografie, kresby a karikatury, které byly v každém vydání. Psal se rok 1972 a hlavní postavou v obsahu tohoto časopisu byl belgický cyklista Eddy Merckx, jenž byl tehdy na vrcholu své kariéry. Já, stejně jako spousta dalších kluků, kteří jezdili na kole, jsem snil o tom, že budu jednou jako ten Eddy,“ řekl s tím, že osud rozhodl jinak. Nastoupil na vysokou školu a od kola si dal několik let pauzu, aby ho po čase znovu „osedlal“. „Chtěl bych zdůraznit, že kolo a cyklistika mně daly do života velmi moc. Proto jsme tuto výstavu věnovali kolu, cyklistice a umění,“ dodal.

Hlavní kurátorem výstavy Jízda je Petr Volf, který se jako publicista  zabývá výtvarným uměním, architekturou a designem. „Byla to pro mě ohromná výzva, stálo to rok práce, ale stálo to za to. Bývalá elektrárna vysílala velmi čistou pozitivní energii a umělci kývli na to, že do tohoto projektu se mnou půjdou. Mnozí z nich vytvořili dílo přímo pro prostory této galerie. Exponáty, které jsou vedle sebe, vyprávějí o tom, co je to kolo, co je to cyklistika. Všichni víme, jaký to byl okamžik, kdy jsme se poprvé rozjeli na kole, což se obvykle stává ve čtyřech nebo pěti letech života. Jakmile člověk sedne na kolo, změní se mu život, akční rádius. Kolo je jedním z nejlepších vynálezů, který vznikl v posledních dvou stoletích, je prodloužením lidské kostry a je součástí naší existence,“ sdělil.

Podle starosty města Michala Rosy jízda na kole není jen sportovní odvětví a kolo není pouze dopravní prostředek, jízda je pro něj něco více. „Jsou to hlavně emoce, radost z pohybu, vášeň, dobrodružství, energie, odvaha překonat překážky i bolest a velké uspokojení. Moderní umění nebývá poplatné. To, na co se díváme, není obvykle to, co se na první pohled nabízí. Jízda je především zážitek ze svobodného výběru cesty,“ nechal se slyšet starosta. Součástí včerejší vernisáže byly také rozměrný obraz sloužící jako omalovánky pro děti i dospělé a venkovní ukázky cyklistické akrobacie.

„I když na kole jezdím pouze rekreačně, je to pro mě důkladná relaxace a uvolnění od všedního života. Výstava mě překvapila v mnoha ohledech. Nejen tím, jak se s ní kreativně vypořádali umělci, ale také mnoha doprovodnými akcemi, jež s cyklistikou a jízdním kolem úzce souvisejí. Myslím, že propojení umění se sportem zde našlo svůj smysl. Galerii EPO1 nezbývá než fandit a přát ji hodně úspěchů v dalších uměleckých aktivitách,“ prozradil jeden z návštěvníků této jedinečné výstavy.

A jaké doprovodné akce výstavu doprovázejí?

  • sobota 18. května – Růžové triumfy Jána Svorady
  • neděle 2. až pátek 14. června – Jízda s Krakonošovým cyklomaratonem
  • čtvrtek 11. až sobota 13. července – Armstrongův domestik Pavel Padrnos a holka v čele pelotonu
  • sobota 17. a neděle 18. srpna – Pojízdné umění jménem Festka a workshop v podání Kasper – Swix Team
  • pátek 13. září – Soukromí Romana Kreuzigera na plátně
  • sobota 21. a neděle 22. září – Ředitelská kancelář značky Škoda
  • sobota 12. října – Ženy v sedle | Sazka

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto:
Kateřina Svobodová