Sobota

15. června 2024

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Vědomí malíře Kaválka se transformovalo z půdy do „Železňáku“

21. 5. 2024

Vědomí malíře Kaválka se transformovalo z půdy do „Železňáku“ 30 snímků
Na čtyři desítky obrazů od malíře a fotografa Jaroslava Kaválka zdobí nově stěny Železného Baru ve Spojenecké ulici. Výstava trutnovského umělce nazvaná Transformace vědomí je takovým průřezem dvaceti let jeho tvorby. V interiéru baru zůstanou díla vystavená do konce června a je možné si je koupit.

„Zatímco fotografie je skutečná, myslím si, že malování jde víc z člověka, víc se při něm otevře a ukáže, co vlastně znamená nebo co tím chce říct. Takže mé obrazy jsou prostě vyjadřováním mého já,“ pronesl Jaroslav Kaválek při slavnostní vernisáži.

Malování se věnuje od základní školy, bavilo a stále baví ho graffiti. „Jednou jsem viděl obrazy od malíře Salvadora Daliho, inspiroval mě a chtěl jsem dělat něco podobného. Zkoušel jsem jeho styl a postupem času jsem objevil víc malířů a technik,“ poznamenal. A jak se měnily i jeho myšlenky, měnily se jeho obrazy. I proto název výstavy Transformace vědomí. „Je tam vidět ten posun. Když se podívám obraz, co jsem maloval před patnácti lety, a podívám se na obraz, který maluji teď, tak vidím, jak se to všechno mění,“ uvedl.

Na výstavě jsou tři obrazy, které vznikly v letošním roce. Ostatní díla už delší dobu ležela na půdě. „Bylo mi to líto. Řekl jsem si, že přeci dělám něco, co by lidé měli vidět. A když uvidím, že se jim to líbí, možná mě to nakopne, inspiruje a začnu malovat mnohem víc,“ prozradil, co za myšlenku ho přivedlo k uspořádání výstavy.

V prostorách „Železňáku“ ukazuje svou tvorbu už podruhé. Premiéru si odbyl v prosinci 2022, kdy zrealizoval projekt fotografií vyfocených pouze mobilem. Celkově se jedná už o jeho sedmou výstavu. Jde ale o první prodejní.

„Zkouším to poprvé v životě. Určitě to nedělám pro peníze, protože s těmi obrazy jsem něco zažil. Naopak jsou tady takové, které když někdo koupí, tak mi to bude i líto. Ale na druhou stranu, proč by měly zůstat na půdě, když někomu můžou dělat radost doma,“ mísily se v něm rozpolcené pocity. Již během vernisáže si šest obrazů našlo své kupce. Stojí od 500 korun, ten nejdražší 2900. Některé ale přesto zůstávají neprodejné.

A zajímavostí je, že na většině z nich si všimnete kulatých prvků, které připomínají planety. „Mám hrozně rád koule. Ani nevím proč, ale v každém obrazu je koule nebo kruh. Něco mě na tom inspiruje, něco mě k tomu táhne,“ uzavřel s úsměvem Jaroslav Kaválek.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová