Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Do Uffa míří první multimediální divadlo na světě

27. 1. 2024

page.Name
Po řadě českých a světových premiér zařadilo trutnovské Uffo do aktuálního programu další lahůdku. Uvede unikátní inscenaci Krajina těla, nápaditý příběh plný špičkového tance, prvotřídní akrobacie a atraktivních vizuálních efektů od souboru Laterny magiky pražského Národního divadla.

Laterna magika má světové renomé. Je synonymem pro inovativní divadelní zážitky. Bývá označovaná jako první multimediální divadlo na planetě. Nyní bude vůbec poprvé v historii veřejně vystupovat v Trutnově. „Spojuje tradiční prvky s moderní technologií, vytváří tak jedinečné umělecké projekty, které oslovují diváky všech věkových kategorií,“ vysvětluje ředitel Uffa Libor Kasík.

V inscenaci Krajina těla se povedlo spojit zdánlivě neslučitelné žánry - vzdušnou a pozemní akrobacii, balet, breakdance, současný tanec, fyzické divadlo, pantomimu a filmové technologie. Divák sleduje fascinující svět, kde tělo komunikuje beze slov a vypráví příběh plný emocí a nápadů. „Je to jiný pohled na fyzické a taneční divadlo, než jsme byli zvyklí, pohled básnickou formou. Zároveň experimentuje s dramaturgií,“ říká umělecký šéf souboru, režisér a choreograf Radim Vizváry.

Ústředním motivem inscenace je lidské tělo. Desítka umělců na jevišti poukazuje na jeho krásu, možnosti a hranice. Makrofotografie na obrazovkách umístěných na scéně ho přirovnávají ke krajině. „Krajina těla je pro vnímavého diváka, který má rád poezii a pohybové umění. Stejně jako UFFO je experimentální a boří standardní stereotypy,“ zdůrazňuje Radim Vizváry.

Český mim a performer patří mezi stálé a pravidelné hosty nabitého programu trutnovského Uffa. Zaujal například komediální pantomimou Sólo, nonverbální pohádkou Paperboy a rovněž ústřední rolí v inscenaci Heroes, které sehrál společně s populárním novocirkusovým souborem Losers Cirque Company. „Všechna tato představení měla v Uffu úspěch. Trutnovští diváci jsou díky Liboru Kasíkovi a jeho festivalu Cirk-Uff výjimeční. Jsou zkušení a poučení. Proto si myslím, že Krajina těla je inscenace právě pro ně,“ dodává Radim Vizváry.

Představení Krajina těla zařadilo Uffo do kategorie Nové divadlo. Na programu je v pondělí 29. ledna od 19 hodin. Vstupenky je stále možné zakoupit přímo na inforecepci anebo na www.uffo.cz.

(bog, tz-rma)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Vojtěch Brtnický