Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Šancovy krajinářské fotografie poeticky zachycují tu nejkrásnější přírodu

25. 1. 2024

Šancovy krajinářské fotografie poeticky zachycují tu nejkrásnější přírodu 39 snímků
„Systematicky se věnuji fotografování přírody a krajiny, a to především horské,“ řekl známý trutnovský fotograf Zbyněk Šanc, který je již pětačtyřicet let členem a nynějším předsedou zdejšího fotoklubu KDÚ. Jeho retrospektivní výstavu nazvanou Mezi Trutnovem a koncem světa mohou příznivci špičkové krajinářské fotografie na vlastní oči vidět ve výstavním prostoru v přízemí městského úřadu, jehož provozovatelem je Galerie města Trutnova.

Letošní první výstava fotografií je zároveň jubilejní, která byla autorovi a zdejšímu rodákovi uspořádána k jeho sedmdesátým narozeninám. Kdo na ni zavítá, udělá dobře, protože Šancovy snímky vyzařují energii a emoce z oblastí s tou nejkrásnější přírodou v její bohaté pestrosti i rozmanitosti. Návštěvníka tak čeká neobyčejně romantický a zároveň poetický zážitek. Charakter krajiny a její atmosféru autor vystihuje v zajímavém světle a důraz klade na perfektní, ničím nerušenou kompozici.

Trutnovský fotograf zachycuje krajinu a přírodní zákoutí nejen v blízkém okolí Trutnova, tedy v Podkrkonoší, Krkonoších, Českém Ráji a na Broumovsku, ale jeho vášní je také cestování po světě, kde ve vybraných oblastech fotografuje tu nejkrásnější přírodu.

V posledních dvaceti letech se svou manželkou a přáteli zavítal s fotoaparátem v ruce do Himalájí, Patagonie, na Nový Zéland, do národních parků USA a Kanady, na Havajské ostrovy, Aljašku, do Bolívie, Peru, Kostariky, Namibie, Filipín, na Island, do Norska i do rozmanitých částí Alp. Jeho oblíbeným námětem je krajina při východu slunce, proto také ráno brzy vstává a vyráží do přírody.

Zbyněk Šanc, stejně jako mnozí další členové fotoklubu KDÚ, je věrným a hrdým pokračovatelem trutnovské fotografické legendy Jiřího Havla. První seznámení se skutečně kvalitní fotografie pro něj nastalo v roce 1978, kdy vstoupil do tehdejšího fotoklubu, jehož členy byli věhlasní fotografové Bedřich Máj, Jiří Havel, Karel Hybner, Jiří Jahoda či Miloš Vojíř.

„Po vysoké škole jsem si koupil fotoaparát Pentacon Six, což byl tenkrát na našem trhu jediný dostupný přístroj. Tím jsem nafotil zde vystavené čtyři snímky z roku 1981. K většímu fotografickému rozmachu u mě došlo po roce 1989, což souvisí i s mou zálibou v cestování,“ prozradil Šanc.

V souvislosti s trutnovským fotografem se při včerejší vernisáži s návštěvníky podělila o osobní vzpomínku z dětství ředitelka galerie Lucie Pangrácová, jejíž otec s ním přátelil a na vyvolávání velkoformátových snímků mu pořídil vanu.

Zbyněk mu poté věnoval tři velké snímky Adršpachu. Ty už se blížily abstrakci a celé mé dětství místo krajiny s jelenem visely u nás v obývacím pokoji nad gaučem a já je tím dětským zrakem pozorovala. Už tehdy jsem tam hledala to, co v umění mám dodnes ráda. Zbyňkovi tedy možná vděčím za to, že jsem dnes v galerii, protože ty prazážitky z dětství jsou velmi důležité,“ řekla. Výstava představitele klasické krajinářské fotografie potrvá do 19. března.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz