Neděle

16. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Autor fotografických obrazů Zdeněk Vojáček nabízí působivá letmá zastavení

7. 2. 2024

Autor fotografických obrazů Zdeněk Vojáček nabízí působivá letmá zastavení 36 snímků
Už téměř půl hodiny před včerejší vernisáží v Galerii Uffo v Trutnově bylo doslova narváno. Na výstavu zdejšího fotografa Zdeňka Vojáčka nazvanou LETmá ZASTAVENÍ přišlo nevídané množství návštěvníků. Jak řekl kurátor expozice Jan Kunze, vypadá to tak, že jde o nejvíce navštívenou výstavu za posledních pět let.

Vzhledem k vážnému onemocnění se však bohužel musela obejít bez autorovy osobní přítomnosti. Nicméně jeho výrazná tvorba spolehlivě hovořila za něj. V autorských, až surrealistických fotografických kolážích, divák najde rozmanité prvky, díky nimž vytváří zajímavé vizuální zážitky. Jeho kompozice jsou plné symboliky a metafor, pomocí nichž zachycuje své sny, představy, pocity a myšlenky. A je to skutečně velmi zajímavá podívaná, která návštěvníky vybízí k opakovaným prohlídkám jednotlivých děl.

„Zdeňka Vojáčka jsem poznal před třemi lety jako velmi skromného člověka, který se mně svěřil, že také tvoří. Je to obrovský vizuální talent se smyslem pro kompozici a barevnost, což je doplněné skutečnou originalitou. Hodně fotografů v této krásné podkrkonošské přírodě fotí krajiny, ale Vojáček k tomu přistupoval úplně jinak v podobě manipulované analogové a poté digitální fotografie,“ prozradil kurátor s tím, že vystavená díla jsou fotografickými obrazy.

Vojáčka zná už více než čtyřicet let trutnovský fotograf Ctibor Košťál. „Také Zdeněk, stejně jako mnozí z nás, fotil krajiny. Nezajímaly ho však ani tak celky, jako spíše detaily. Poté se dostal k fotografickým kolážím, o nichž jsme dlouho moc nevěděli. Na této výstavě jsme prostřednictvím Zdeňkovy tvorby svědky něčeho unikátního, něčeho, co mě samotného šokovalo v tom nejlepším slova smyslu. Jeho tvorba je silně výtvarná,“ řekl Košťál.

Jeden z přítomných Vojáčkových synů Martin poznamenal, že velká výstava měla vzniknout už k šedesátinám autora, který si přál, aby bylo vystaveno šedesát fotografií. „Chtěl tím oslavit svůj dosavadní tvůrčí život. Přišla však covidová pandemie a k výstavě nedošlo. V květnu minulého roku přišla špatná zpráva o jeho zdravotním stavu, přesto jsme pro něj chtěli udělat něco výjimečného,“ uvedl.

Další syn Zdeněk připomenul, že dali hlavy dohromady, ale zjistili, že na to sami nestačí. „Proto jsme bez nějakých přehnaných nároků mailem oslovili osobu povolanou, a to kurátora Jana Kunzeho. Ten se s námi spojil, naše myšlenka se mu líbila, s výstavou nám pomohl až do zdárného konce.“ Třetí Vojáčkův na vernisáži přítomný syn Ondřej návštěvníkům sdělil, že se jeho táta ve své skromnosti stavěl k výstavnímu projektu poněkud váhavě.

„Nakonec se ale do toho opřel plnou silou a pomohl nám, i když mu nebylo už dobře. Dnes jsme se tady v hojném počtu sešli s lidmi, na kterých tátovi moc záleží. On tady sice nemůže být bohužel osobně, což nás všechny moc mrzí, ale určitě si přeje, abychom si jeho výstavu užili co nejvíce,“ nechal slyšet syn autora výjimečných fotografických koláží.

Fotograf Zdeněk Vojáček, který se narodil v roce 1960 v Trutnově, je absolventem Hradecké fotografické konzervatoře u profesora Jána Šmoka. Již v základní škole se zamiloval do vůně vývojky a ustalovače. Během let vyměnil zvětšovák za počítač, ale fotografování mu je velkým koníčkem dodnes. Své náměty často hledal v přírodě a nejvíce mu učaroval detail v krajině. V posledních letech se věnuje převážně fotografickým kolážím. Od roku 1986 je skalním členem trutnovského fotoklubu KDÚ. Jeho výstava v Galerii Uffo potrvá do 18. března.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Ctibor Košťál