Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Galerijní noc návštěvníky uvolněnou formou zavede do uměleckého světa

29. 2. 2024

page.Name
Umění je sice pro všechny, ale ne každý k němu má vztah, mnozí před ním stojí v rozpacích, protože nedokážou rozklíčovat, co chtěl autor svou tvorbou říci. Proto nejen pro ně, ale i pro ty, kteří naopak výtvarnému umění holdují, pořádá Galerie města Trutnova tradiční Galerijní noc. Ta se zde uskuteční zítra od 15 hodin.

„Galerijní noc by měla být oproti našemu tradičnímu programu uvolněnější. Návštěvníci by měli získat příležitost se s prostorem setkat či případně seznámit v úplně jiné, přístupnější formě a v jiném, než obvyklém čase, což je naším cílem,“ řekla ředitelka galerie Lucie Pangrácová. Hned na úvod se mohou účastníci aktivně zapojit do výtvarných aktivit.

Galerie ve spolupráci s výtvarnou dílnou z Bojiště pro ně připravila program, při němž se přítomní seznámí s výtvarnou technikou sítotisku, což může bavit děti i dospělé. „Je to aktivnější způsob, protože většinou jsou návštěvníci galerie v roli pasivního příjemce umění. Nyní si budou moci sami vyzkoušet a vytvořit prostřednictvím sítotisku něco svého, například potisk trička či tašky,“ přiblížila ředitelka.

V prostorách galerie je nyní k vidění výstava malíře Vojtěcha Horálka autorem nazvaná Chrám přátel zeleně a zahrad. Umělec, který bude při Galerijní noci osobně přítomen, připravil komentovanou prohlídku a návštěvníkům bude k dispozici pro případné dotazy či postřehy. Na své výstavě přinesl neobyčejně pestrou, svěží, barevně výraznou a tradiční malbu inspirovanou motivy všeho, co ho obklopuje v běžném životě. 

Vznikne tak jakýsi dialog mezi umělcem a účastníkem Galerijní noci s tím, že jde o vtažení diváka do hry. „Autor je tak trochu odpůrcem digitálních technologií, takže představí web v dřevěné podobě, který přímo na místě bude obsluhovat. Pro návštěvníky to nepochybně bude velký zážitek,“ uvedla Pangrácová, kterou potěšilo, že právě na tuto výstavu má galerie velmi pozitivní odezvu. „Trochu jsme touto expozicí cílili na mladší diváky, ale máme pozitivní ohlasy i od seniorů. Navíc její návštěvnost je skutečně velká,“ dodala.

Zítřejší Galerijní noc bude mít také hudební program, při kterém si návštěvníci, pokud budou chtít, mohou i případně zatančit. V 19.30 hodin zde totiž vypukne koncert formace Sband, což je trutnovská funk-rock-popová cover kapela často vystupující při vernisážích rozmanitých výstav ve zdejších kulturních institucích zaměřených na výtvarné umění.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: GMTU, Miloš Šálek