Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Inscenace Burgán v Uffu představí trio unavených matadorů generace X

20. 2. 2024

page.Name
„To si vy mladý neumíte ani představit, jak jsme to my měli těžký! A taková nouze byla, že jsme museli jíst burgán!” Co je to ale vlastně Burgán? Je to nejen krajový název pro krmnou řepu používaný zejména na Lounsku a Rakovnicku, ale také název groteskní inscenace pražského souboru Handa Gote Research & Development o marném pachtění se po včerejších jistotách, kterou budou moci návštěvníci trutnovského Uffa vidět ve čtvrtek od 19 hodin.

Soubor Handa Gote Research & Development od roku 2005 pracuje na hranicích mezi divadlem, současným tancem, výtvarným uměním, hudbou, performance a konceptuálním uměním. Jejich inscenace Burgán představuje trojici zasloužilých matadorů generace X, která se prostřednictvím opakujících se rituálů zbytečně snaží, aby opět nastolila „normální“ řád světa.

Někdejší rebelie, na níž hrdinové tohoto divadelního „kusu“ v obtížné snaze uniknout ze zajetí svých představ o každodennosti a přizpůsobení se novému horizontu vystavěli svou individualitu, se s léty proměnila ve svou vlastní parodii. Prorostla totiž snahou vybudovat si vlastní bezpečný a známý svět na kraji toho nového, zbytečně složitého. Je to poslední dobrodružství tajemného společenství vyznavačů Burgánu.

„Na počátku projektu byla inspirace čerpaná ze skutečných osobností veřejného života, obohacena o určité aspekty postav popkultury, zejména z dětské literatury nebo populární hudby. Inspirace dětskou literaturou je zároveň jemnou a nakonec téměř neviditelnou poctou dílu českého divadelního a filmového režiséra Jany Kačeny,“ uvedli tvůrci této nevšední inscenace.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv souboru