Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Trutnoforte na jaře pořádá koncerty z cyklu Z hvězdiček rostou hvězdy

26. 2. 2024

Trutnoforte na jaře pořádá koncerty z cyklu Z hvězdiček rostou hvězdy 8 snímků
Hudebnímu spolku Trutnoforte se od svého ustanovení v roce 2018 úspěšně daří naplňovat svůj hlavní cíl a poslání, tedy zprostředkování nejen klasické hudby trutnovské veřejnosti. V nové sezóně přichází spolek s novinkou, a to pořádáním cyklu koncertů se začínajícími umělci s názvem Z hvězdiček rostou hvězdy v Síni Bohuslava Martinů v Trutnově.

Podle klavíristy Tomáše Korbela, jenž se na pořádání tohoto cyklu podílí s violistkou Drahomírou Tvrdíkovou ze smyčcového kvarteta TrutnoForte, první koncerty tohoto cyklu budou zaměřeny především na absolventy různých hudebních oborů z Královéhradeckého kraje a ponesou se v duchu oslav Českého roku hudby 2024.

V sobotu 23. března vystoupí Dechové trio a dechové kvinteto Konzervatoře Pardubice v atraktivní kombinaci různých dechových nástrojů. Poté se v neděli 21. dubna uskuteční koncert slovenského klavíristy Adama Stráňavského, laureáta mnoha domácích i zahraničních klavírních soutěží a vystoupení ve Francii, Španělsku, Polsku nebo USA. V sobotu 25. května se představí absolvent Základní umělecké školy Trutnov, student pardubické konzervatoře a kytarista Lukáš Droppa se svými spolužáky v Kytarovém triu.

V pondělí 17. června je na programu tradiční koncert komorního trutnovského orchestru Musica Antiqua ve spolupráci s podkrkonošskou rodačkou, flétnistkou Barborou Kulichovou, absolventkou pražské HAMU a pedagožkou trutnovské základní umělecké školy. Všechny koncerty proběhnou v Koncertní Síni Bohuslava Martinů v Trutnově, vždy od 19 hodin.

Koncerty z cyklu Z hvězdiček rostou hvězdy se více než deset let konaly na Praze 6 v prostorách Národní technické knihovny pod záštitou Václava Hudečka. V této souvislosti vystoupili dnes již známí umělci, jako jsou houslisté Julie Svěcená a Jan Mráček, klavíristé Lukáš Klánský a Matyáš Novák, dirigent Chuhei Iwasaki a mnozí další. „Záměr cyklu bude podobný jako v případě pražských koncertů. Umožnit mladým hudebním představit své umění širší veřejnosti a domácímu publiku zprostředkovat setkání s mladými, ale už respektovanými hudebními osobnostmi,“ vysvětlil Korbel.

Za pět let své existence dokázal spolek Trutnoforte nabídnout svým posluchačům řadu tematických koncertů, jako například Jaro s hudbou či Koncert trutnovských skladatelů, a pozvat renomované české umělce, jakými jsou klavíristé Pavel Voráček, Stanislav Gallin nebo České filharmonické kvarteto. Pod jeho hlavičkou pravidelně vystupuje Smyčcový kvartet TrutnoForte, Kasper trio či La Bilancetta, kteří dnes patří k respektovaným hudebním uskupením regionu.

Z hvězdiček rostou hvězdy, koncerty v Síni Bohuslava Martinů 

Sobota 23. března - DECHOVÉ TRIO A KVINTETO KONZERVATOŘE PARDUBICE
program: J. Haydn, WA Mozart, A. Dvořák, P. Trojan, J. Křička a další

Neděle 21. dubna - KLAVÍRISTA ADAM STRÁŇAVSKÝ
program: S. Prokofjev, M. Weinberg

Sobota 25. května - KYTAROVÉ TRIO KONZERVATOŘE PARDUBICE
program: J. Rodrigo, F. Sor, JS Bach, M. Giuilani, JW Duarte, Š. Rak a další

Pondělí 17. června - MUSICA ANTIQUA A BARBORA KULICHOVÁ
program: J. Zach, J. Mysliveček, T. Korbel, V. Blodek, L. Janáček, J. Ježek, J. Štrunc

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Trutnoforte