Pátek

11. října 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Dílo Jízda sochařky Psotkové už oficiálně krouží po „kruháči“ v Pražské ulici

11. 9. 2024

Dílo Jízda sochařky Psotkové už oficiálně krouží po „kruháči“ v Pražské ulici 50 snímků
K mimořádné události došlo dnes vpodvečer v Pražské ulici v Trutnově. Na vrcholu kruhového objezdu, který zde vznikl před dvěma lety, bylo totiž výstřelem slavnostně odhaleno dílo ve formě nerezové plastiky sochařky Veroniky Psotkové nazvané Jízda, aby po zastavení dopravy kolem něj ve třech okruzích projela parta příznivců historických kol. Akce se konala v rámci projektu Sochy v ulicích.

Dynamické seskupení na sebe navazujících, spojených a zdánlivě se točících bicyklů je doplněno sochařskouúpravou terénu, jejíž návrší představuje kus živé krkonošské přírody. Tento velkoformátový artefakt, který vznikl v trutnovské společnosti Kasper Kovo, byl vytvořen v souvislosti s výstavou Jízda v Centru současného umění EPO1 a má charakterizovat oslavu cyklistického sportu. Starosta města Michal Rosa, který byl slavnostnímu odhalení osobně přítomen, prozradil, že v době, kdy kruhový objezd ještě nebyl dokončen, lidé mu psali, čím bude ozdoben.

„Teď se ozývají další, kteří si stěžují, že „kruháč“ mohli napálit a teď, když je tady kopec hlíny, to není možné, protože jim bude překážet ve výhledu. Já ale věřím, že tomu tak nebude a až se ten kopec hlíny zazelená budeme mít z toho radost. To dílo vysoce překročilo moje očekávání,“ řekl starosta. Iniciátorem tohoto nápadu, jenž se zrodil v jeho hlavě, je vášnivý cyklista a místostarosta města Tomáš Hendrych.

„Lámal jsem si hlavu tím, čím ozdobit tuto rušnou kruhovou křižovatku. S nápadem připomenout cyklistiku jsem se svěřil dalšímu „bláznovi“ potrefenému cyklistikou, podnikateli Rudolfu Kasperovi, který k této tematice přizval sochařku Veroniku Psotkovou. Poté vznikly určité návrhy, z nich jsme společně s vedením města a panem Kasperem vybrali variantu, která nyní zdobí kruhový objezd,“ vysvětlil místostarosta s tím, že připomenul, jak jsou ozdobené některé další kruhové křižovatky ve městě. „Můžeme se tam setkat s Rýbrcoulem nebo s drakem. Věřím, že Jízda si mezi nimi najde své místo a brzy získá hodně obdivovatelů,“ dodal.

Umělecké dílo má vzdávat hold Trutnovu jako městu cyklistů, trailů, Krakonošova cyklomaratonu nebo nadšencům pro historická kola. Podnikatel Kasper při této příležitosti upozornil na to, že se sochařkou Psotkovou už jeho firma spolupracovala na jiných dílech a věděl, že v minulosti zpracovávala projekty s tematikou jízdního kola. „Mám radost z toho, že vedení města mělo tu odvahu objednat si pro tento účel něco, co někomu může připadat trochu kontroverzní. To je správné, aby bylo o čem diskutovat,“ uvedl.

Sochařka Psotková, autorka svého největšího konstrukčního díla, by si přála, aby na kruhovém objezdu strávilo s obyvateli Trutnova mnoho dalších let. „Dílo ve veřejném trutnovské prostoru je z mého pohledu dvoutřetinové a velká část přibude na jaře, kdy obroste zelení a bude zároveň vytvořen kousek krkonošské krajiny. Snažila jsem, aby se tento „kruháč“ úspěšně zařadil mezi ostatní ve městě,“ sdělila sochařka, která předtím, než se stala umělkyní byla sportovně založená a strávila hodně času na jízdní kole při na cestách po Evropě.

Je jasné, že umělecká díla ve veřejných prostorech měst vzbuzují často kontroverze a vyvolávají i negativní emoce. To se samozřejmě týká i Trutnova. „Myslím si, že jsou to vyhozené peníze, které by se daly použít na důležitější věci. Z mého pohledu to navíc bude řidiče rozptylovat a na tak dopravně frekventovaném místě by mohlo docházet k nehodám. Kromě toho se mně ta věc nelíbí,“ sdělil nám kolemjdoucí občan města Libor Nováček.

Zcela opačný názor měla další obyvatelka města Irena Kratochvílová. „Podle mého názoru umění veřejný prostor kultivuje a nemusí se líbit každému. Odsoudit všechno jen tak, když si s tím nevím rady, je snadné. Těžší je to pochopit. Trutnov je město cyklistiky, a dílo na kruhovém objezdu to uměleckou interpretací autorky jenom potvrzuje. Argumenty, že to bude vadit řidičům, jsou zavádějící. Myslím si, že si záhy na něj všichni zvyknou a stejně jako v jiných městech Evropy ho budou nakonec akceptovat,“ vyjádřila svůj názor obyvatelka Trutnova.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová