Pátek

11. října 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Dvě derniéry, fraška Smrad jako Brno a finále původního vedení dračího spolku

26. 9. 2024

Dvě derniéry, fraška Smrad jako Brno a finále původního vedení dračího spolku 33 snímků
Jen kousek za zrekonstruovanou budovou bývalého podniku Texlen v Trutnově stojí historický objekt, který se v současné době jmenuje Rotunda svatého Zdendyse. Kdo do něj vstoupí, dýchne na něj magická atmosféra. Tento prostor, jak je patrné hned na první pohled, kdy je u stropu zavěšen Trutnovský drak, symbol města, který bývá od května do září ozdobou věže Staré radnice na Krakonošově náměstí, využívá zdejší spolek Trutnov – město draka.

Jeho členové už dvacet let rozmanitými, originálními a mnohdy nevšedními způsoby rozvíjejí dračí legendu související s usmrcením draka družinou vedenou rytířem Albrechtem z Trautenbergu, což v roce 1006 vedlo k založení města. Zmíněná rotunda se včera stala dějištěm události, která nepochybně vejde do dějin spolku. Odehrála se tu totiž derniéra frašky Smrad jako Brno, jejímiž autory jsou Zdeněk Semerád a Petr Vanžura. 

Dějem této parodie se táhla interpretace toho, jak to asi probíhalo, když se na scéně objevil drak. Vše koordinoval rytíř Albrecht s tím, že seskupení tak zvaných manů z Podkrkonoší bylo rozmanitých národností, kde nechyběl Čech, Němec a Polák, součástí však byl i Slovák či Balkánec. Navíc, v duchu rovnoprávnosti, se na scéně objevily ženy, z nichž jedna byla zapisovatelkou dějinných výroků a rozhodnutí Albrechta. V letech po zabití draka však nebylo příliš co zapisovat, až na to, že se prostorem šíří zápach, pravděpodobně vycpaného draka, a potom jeho přenesení do Brna v roce 1024.

Byla to vskutku vypečená fraška, ale v průběhu večera to nebyla jediná derniéra. Ta druhá vyplynula z poté promítaného nového půlhodinového dokumentu mapujícího téměř dvousetkilometrovou pouť členů spolku do Brna, kam před nedávnem na povozu taženým koňmi členové spolku vezli draka z Trutnova do Brna u příležitosti události 1000 let Brněnského draka, jehož součástí bylo ohlédnutí spolku za dvaceti lety své existence. Jeho zakladatelé, zejména předseda Otto Štemberka či představitel Albrechta z Trautenbergu Petr Kotyza, ale i další „veteráni“ šli s dračí kůží na trh a prozradili, že v klíčových aktivitách spolku končí a předávají štafetu svým mladším následovníkům.

V řadách spolku už brzy dojde k výrazné změně a do jeho čela se postaví nové vedení. To Štemberka, který končí v roli předsedy, potvrdil. „Ano, je to pravda. V čele spolku jsem rovných dvacet let a práce v této pozici není vůbec jednoduchá. Přece jenom už cítím, že mladí lidé, kteří mezi nás přišli, již mají trochu jiný úhel pohledu na tuto činnost. Je dobře, že se v roce 2024 nacházejí ve spolku lidé, kteří jsou dobře obeznámeni s jeho chodem, zároveň mají chuť v těchto aktivitách s novými nápady pokračovat, a to mě těší. Nyní už budu řadovým členem, ale na činnosti spolku se budu i nadále podílet, spíše však jako mentor. Rád se vším pomůžu, ale nechci už být ideovým tvůrcem programů.“

Letité členy spolku, jejichž mottem je okřídlený výrok, že Drak nikdy nespí! těší, že za ta dlouhá léta jsou nejsilnější motivy aktivit spolku nejen tradiční Dračí slavnosti nebo stopa kronikáře Simona Hüttela, ale také chuť přicházet s dalšími nápady, trvalá badatelská touha, téměř rodinná pospolitost, silné kamarádské vazby, město i jeho občané hrdí na Trutnovského draka a trvalá vzpomínka na zakladatele spolku a duchovního otce Dračích slavností Radka Doležala. Všichni věří, že činnost spolku bude pokračovat i v dalších letech, i když možná trochu jinak.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Hynek Šnajdar