Ilustrátorka u „Draků“ představuje fiktivní portréty i Trutnovského draka
21. 9. 2024
Její tvorbu, lze od včerejška vidět na výstavě s názvem Fiktivní portréty středověkých osob a pozapomenuté staré německé pověsti z Trutnova věnované nedožitým 80. narozeninám trutnovského historika Vladimíra Wolfa. Výtvarnice Lásková zde představuje například originální ilustraci Trutnovský drak, který je součástí přílohy Kroniky města Trutnova za rok 2017. Pro aktuální výstavu byla zapůjčena Státním okresním archivem Trutnov.
Ke každé ilustraci k pověsti je připojen zkrácený český překlad pověsti a odkaz, kde najít článek s jejím rozborem. U souboru fiktivních portrétů osob uvedených na listině vydané manským soudem v Trutnově v roce 1379 je připojen přepis listin v jejím původním znění, přepis do současné němčiny, český překlad a aktualizované historické zprávy o jejích pečetitelích. Lenka Lásková v minulosti vytvořila ilustraci k vlastivědné publikaci Já, Konrád, kdysi Mikulášův z Trutnova, vydané v prosinci roku 2019.
V roce 2020 vytvořila další ilustraci Donace dvou mší Mikuláše Bohuslavova z Trutnova k článku s historickou tematikou, otištěném ve sborníku Rodným krajem. V témže roce začala pracovat na kolorovaných kresbách k německým lidovým pověstem. První z nich vznikla k vyprávění o postavení kaple sv. Anny pod Vébrovkou. V následujícím roce přibyly ilustrace k pověsti Bezhlavý rytíř a Strašidelný pes, které lze najít ve sborníku Rodným krajem z roku 2021. V letech 2022 až 2024 postupně vznikal soubor 11 fiktivních portrétů historických osobností Trutnovska.
Nyní se k ilustracím německých pověstí opět vrací k vyprávěním o vodníkovi a Jeptiška a mnich, které poslouží pro další články kronikářky Křivské publikované ve sborníku Rodným krajem či ilustrací k neznámé moravské rodové pověsti Obešlíků z Liputovic. Podle autorky pracovat na ilustraci k lidové pověsti nebo příběhu z dávné historie je krásná, ale velmi náročná práce.
„Každý obrázek, jedno ať černobílý nebo barevný, čítá mnoho hodin přípravy. Základem je seznámení se s dějem a dobou, v níž se vyprávění odehrává. Snažím se také nasbírat co nejvíc informací o prostředí a postavě samotné. Ilustrace musí být věrohodná, musím pracovat s historickými reáliemi. Tato výstava je díky Galerii Draka první příležitost, která mi umožňuje představit svoji tvorbu nejširší veřejnosti,“ řekla Lásková. Kronikářka Křivská se znala ilustrátorkou z trutnovského muzea, ale v té době netušila jaký výtvarný talent v ní dřímá.
Po smrti náchodského výtvarníka Jaroslava City v roce 2013, s nímž dlouhá léta spolupracovala, si Láskové postěžovala, že potřebuje ilustraci v pověsti Hodovní síň v podzemí, ale neví, koho oslovit. „Nabídla se, že mi pomůže. Ani na okamžik jsem nezaváhala a text pověst jí okamžitě svěřila. Jediné, co jsem si přála bylo, aby ilustrace byla černobílá. V té době totiž ještě vlastivědný sborník Rodným krajem otiskoval barevně jen máloco. Když mi svou černobílou perokresbu poslala, užasla jsem. Od té doby spolupracujeme. A jak se brzy ukázalo, její výtvarné umění se zdaleka nelíbí jen mně,“ dodala kronikářka. Výstava Lenky Láskové v Galerii Draka potrvá do 10. listopadu.
Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Tomáš Šálek, Petr Kotyza