Pátek

11. října 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Podkrkonošští výtvarníci oslavili pětatřicátiny výstavou a notnou dávkou humoru

17. 9. 2024

Podkrkonošští výtvarníci oslavili pětatřicátiny výstavou a notnou dávkou humoru 74 snímků
Podzimní výstavy Spolku podkrkonošský výtvarníků, které se rok co rok konají ve Staré radnici na Krakonošově náměstí v Trutnově, jsou už velkou tradicí a hojně vyhledávané místními příznivci výtvarného umění. Nejinak tomu bylo včera, kdy byla tato expozice za velkého zájmu veřejnosti otevřena vernisáží. Tím bylo také slavnostně a s notnou dávkou humoru připomenuto letošních 35 let od založení tohoto spolku.

V souvislosti s velkou vodou, která se nevyhnula ani Trutnovu, náčelník spolku, zdejší fotograf Ctibor Košťál sdělil, že při rozmanitých katastrofických příležitostech se vzpomíná postava věštce Nostradama. „Můžete si všimnout, že náš spolek a někteří jeho členové podobné schopnosti jako Nostradamus mají. Na výstavě totiž můžete mimo jiné vidět tři vodníky, což kdyby se vědělo dopředu, určitě by byla hned zvýšená pozornost k tomu, co přijde,“ řekl k pobavení publika náčelník spolku.

V samotné expozici lze spatřit žánrově velmi pestré výtvarné práce, které se ještě hodinu před vernisáží rozrostly o další díla dalších autorů. „Kromě Oldřicha Chaloupky, kterého jsme loni vylosovali k účasti na této výstavě, dalšími vystavujícími hosty jsou naši rodinní příslušníci od babiček až po vnoučky. Máme tady zastoupení autorů od roku 1894 do roku 2020. Ze samotného spolku nás vystavuje dvanáct a jsou tady k vidění práce devatenácti rodinných příslušníků. Na výstavě se prezentuje 32 autorů s celkem 101 díly. To jsme tady v minulosti nikdy neměli,“ konstatoval Košťál.

Tradiční součástí programu vernisáže, kterou hudebně doprovodil Vladimír Řezníček z elektroakustického uskupení Rohořez, je losování očíslovaných kupónů. Ty návštěvníci obdrželi hned při vstupu do radnice, aby se s příslovečným napětím zúčastnili losování o více než atraktivní ceny. Rozdáno bylo přes 80 lístků, jež skončily v klobouku, aby záhy došlo k očekávanému losování o šest cen. Hned prvním vylosovaným byl k překvapení přítomných i náčelníka trutnovský fotograf Miloš Šálek, který vyhrál rekapitulační cenu v podobě, jak jinak než kinofilmu.

Na něm byl prý zachycen život jako pětatřicetimilimetrový film v narážce na to, že se v jednotlivých cenách odrážely pětatřicetiny spolku. Náčelník Košťál se však obával, aby výherce cenu nějak nezneužil. „I když má kinofilm, na němž jsou pikantnosti z každého roku, ve skutečnosti šestatřicet políček, ten poslední obrázek je skoro nepublikovatelný,“ prozradil náčelník a při předávání filmu vylosovanému se tak trochu zapomněl, „náhodou“ zachytil první políčko a došlo vysunutí celého filmu z obalu a jeho nevratnému osvícení.

Druhá cena byla sportovní, i když to tak poté příliš nevypadalo. Výherkyně byla vyzvána k absolvování pětatřiceti kliků, naštěstí však jen klikou od dveří, což při počítání návštěvníků a bez větší únavy spolehlivě zvládla. Třetím výhercem byl patrně nejmladší účastník vernisáže Honzík, jenž získal tak zvanou umožněnku k tomu, aby se spolkem v příštím roce vystavoval, což chlapci způsobilo velkou radost a v náručí náčelníka se nechal s umožněnkou vyfotit.

Další vylosovaná, kterou náčelník označil za rockerku, vyhrála kulturní cenu v podobě kazety s písněmi známého dua Eva a Vašek, které už nevystupuje, protože Eva, jak se nechal slyšet náčelník, po pětatřiceti letech řekla Vaškovi dost a duo se rozpadlo. Předposlední, tentokrát čtenářskou a vzdělávací cenu, převzala další účastnice vernisáže. Šlo o knížku v souladu se rčením, že není Anča jako Anča, nazvaná Anička malířka mystifikačně oděná do obálky knížky Anna proletářka. Poslední, šestou cenou se může pochlubit místní politik Adam Valenta, což náčelníka lehce rozhodilo.

„Je to vlastně inflační cena. Dříve se říkalo pětadvacet na holou, ale v našem případě, když se teď všechno zdražuje, to bude pětatřicet na holou,“ vysvětlil Košťál, zatímco Valenta se za smíchu přihlížejících otočil připraven přijmout výprask, což se naštěstí nestalo. Touto cenou byla totiž myšlen pětatřicetiprocentní bylinný likér s trpkou kořeněnou chutí Jägermeister. Následujícím přípitkem byla připomenuta památka trutnovské malířky Dany Holé. Ojedinělá a oblíbená událost je však především výtvarným počinem, který ve Staré radnici potrvá do 28. září.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek