Pátek

11. října 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Sochařka Psotková vytvořila pro kruhový objezd v Trutnově dílo Jízda

9. 9. 2024

page.Name
Známá je její spolupráce s úspěšným podnikatelem Rudolfem Kasperem a jeho ženou Renatou, což jsou zakladatelé velkorysého Centra současného umění EPO1 v prostorách bývalé elektrárny v Trutnově-Poříčí, která vznikla v roce 2019. Významná sochařka Veronika Psotková, autorka drátěných soch, jež odkazují ke klasické figurální tvorbě, tehdy vytvořila velmi originální dílo Oltář sv. Josefa v kapli svatého Josefa ve Slavětíně, kterou nechali Kasperovi zrekonstruovat.

Kromě toho už předtím byla svými drátěnými sochami v centru města součástí Soch ve městě, někdejšího projektu Galerie města Trutnova. Až do letošního dubna měla svou site-specific drátěnou instalaci Dive in – Konec tunelu v bývalé strojovně EPO1 av rámci současné výstavy Jízda se tam představuje „modýlkem“ svého aktuálního díla, které bude ve středu 11. září v 17.30 hodin slavnostně odhaleno na kruhovém objezdu v trutnovské Pražské ulici.

Právě na základě předchozí spolupráce s manžely Kasperovými měla před rokem a půl možnost kompletně navrhnout a připravit dílo, které nazvala Jízda, a vyrobila ho společnost Kasper Kovo. „ J e to dynamická velkoformátová nerezová plastika zdánlivě se točících cyklistických kol – rozfázovaný pohyb na kole při jízdě z kopce, kmitající dráty při závodech. Její nedílnou součástí je isochařskáúprava terénu. Návrší představuje kus živé krkonošské přírody. Terén je osazený několika solitéry větších i menších kamenů a vhodnou krkonošskou směsí travin. Porost se bude proměňovat s ročními obdobími podobně jako jinde v krajině,“ řekla nám sochařka.

Sousoší by podle ní mělo být připomínkou cyklistiky é ho sportu po přírodních stezkách a fascinace i radosti z pohybu na dvou kolech. Zřejmá je i vazba na zmíněnou výstavu Jízda, která se věnuje cyklistice ve výtvarném umění, a také vztah města Trutnova k tomuto sportu a jeho rozvoji. „Ve spolupráci s městem Trutnov jsme připravili terénní část sochy. Naší prioritou bylo celé to dotáhnout do finále podle našich představ, což pro mě byla velká výzva. Kromě toho se aktuálně rýsuje další výstava jednoho mého většího objektu v současném prostoru EPO1 a věřím, že tím naše spolupráce určitě nekončí,“ uvedla Psotková, pro níž by umění ve veřejném prostoru mělo přinést nové perspektivy na různá témata, odkrývá dříve nepovšimnutých míst a oživení , možná i lehké narušení zaběhnutých standardů a rutin.

„Dává také možnost narazit na zcela nečekané vjemy a dojmy, za kterými si veřejnost do galerie často nezajde. Možnost získat netradiční pohled na svět náhodně a neočekávaně prostřednictvím některého díla. Mimo jiné i díky umění vznikají nová ikonická místa setkávání a to mě moc baví,“ prozradila. Projekty tohoto charakteru jsou považovány za skvělé nejen pro samotné umělce, ale hlavně právě pro veřejnost. „Veřejný prostor dostává nový život. To, že jsou pak některé sochy připraveny přímo pro konkrétní místo s konkrétními souvislostmi a nainstalované nastálo, je výborné a myslím, že se Trutnovu v tomto ohledu velmi daří,“ dodala sochařka Veronika Psotková.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: EPO1