Pátek

2. června 2023

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Pravá tvář Trutnova

25. 12. 2015

page.Name
Celý život marně vyvracím mýty. Když jsem byla malá, moc se mi to nedařilo. Horolezecký výkon s cílem vysvobodit se z poobědového spánku tak, že přelezu ohrádku postýlky, skončil zlomenou klíční kostí. Rodinu jsem sice přesvědčila, ale nikoliv o neužitečnosti odpoledního odpočinku, avšak pouze o tom, že potřebuji účinnější vězení.

Dosahovat úspěchů v manuálních úkonech mi prostě nebylo souzeno. Jakkoliv jsem přesvědčena o své mimořádné zručnosti, matka příroda to zařídila tak, že jsem se narodila jako levák. A bohužel i ten nejzručnější levák na světě bude vždy působit sotva průměrným dojmem, žije-li ve světě, v němž je drtivá většina všech předmětů vyrobena přesně opačně. Jedli jste třeba někdy dort takovou tou speciální vidličkou, co má na jednom svém konci nožík, kterým se tak krásně odkrajuje? Já ne. Mýtus, který se nám snaží nalhávat, co to znamená být „levý“, tak bohužel opět nevyvracím, ale v praxi přímo potvrzuji.

Postupem času mi bylo čím dál jasnější, že nezbývá nic jiného, než se pokusit mýty vyvracet jinak než rukama. Jenže moje přirozená podkrkonošská ambicióznost dostala znovu na frak poté, co jsem dospěla k názoru, že už je konečně třeba těm Brňákům vysvětlit, jak to doopravdy bylo s trutnovským drakem. Těšila jsem se, že uvést jejich mýtus na pravou míru zvládnu levou zadní. Jenže ouha, vysvětlujte něco Brňanům. Uvěřit, že je pohádka o jejich drakovi pěkná levárna a vlastně prachsprostý geografický podraz na pravdu, sveřepě odmítají i lidé žijící až sto kilometrů od této – v mnoha ohledech specifické – jihomoravské metropole, dokonce včetně některých dolnorakouských usedlostí. No uznejte, že na jednoho člověka je to moc.

čtěte také:  Peterová x Cajthaml: Novinařina, životní sen i náhoda


Lehké to nemá ani další symbol našeho města – Krakonoš. Pro běžné a normální lidi jasně zasloužilá bytost, vlastně celebrita typu „znáte z TV obrazovek“. Vůbec nechápu, proč se po něm jmenuje náměstí jenom v Trutnově. Vzpomínám si, jak jsem jednou, ještě jako redaktorka České televize, procházela kolem moderátorky, která se rozčilovala, proč její kolegové nenazývají věci pravými jmény. Přišla konečně moje chvíle, říkala jsem si. Jasná příležitost zbavit někoho trapného mýtu, že náš Krakonoš je jen nějaká prostá postavička z jednoho triviálního, byť docela zdařilého Večerníčku. Ani se neptejte, jak to dopadlo. Dodnes nevěří, že někde může být Krakonošovo náměstí. Asi je z Brna.

Pravý stav věcí se tak většinou ukáže až tehdy, když přijde na zkoušku z českého místopisu. Snad všichni vědí, že Trutnov je pravý opak Turnova. Do Trutnova nevede rychlostní silnice, Turnov neleží v horách, v Trutnově se každé léto pořádá legendární hudební festival, v Turnově vyrábějí šperky. A přeci je spousta těch, kteří místo za hudbou jeli poznávat krásu českých granátů.

Jenže souřadnice na mapě, to jsou vlastně jediná pravá fakta. Existence draka ani Krakonoše prokázána nikdy nebyla. A tak zůstává moje rodiště plné mýtů navzdory celoživotní snaze o jejich nápravu. Himl hergot donrvetr krucajs element!

Barbora Peterová