Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Jet letos v létě na dovolenou?

23. 7. 2020

page.Name
Léto = čas prázdnin a dovolených. Zatímco toho prvního si letos děti „užily“ do sytosti, se zahraniční dovolenou je to letos komplikované. Pravděpodobně máte v práci dlouho domluvenou dovolenou. Jak ji využít? Má letos smysl vyjet do zahraničí? A pokud ano, tak kam? Do některých států se nedoporučuje vyjet, některé jsou zakázané nebo naopak uzavřené. A situace se navíc téměř ze dne na den mění. Přečtěte si, co doporučuji zvážit při výběru letošní dovolené.

Jeďte jen, pokud opravdu chcete

Nenechte se nikým přemlouvat. Cesty do zahraničí s sebou stále nesou rizika, ale na druhou stranu vás mohou čekat liduprázdné pláže a snížené ceny. Více než samotné onemocnění mohou vaši dovolenou narušit rychlé změny situace v dané destinaci a nová pravidla, která začnou platit třeba okamžitě ať už pro nás jako pro nás, pro Čechy, tak v destinaci. Do zahraničí jeďte, pokud jste ochotni se s případnými změnami popasovat.

Plánujte, plánujte a plánujte

Pokud už máte neposedné cestovatelské botky a prostě musíte někam vyrazit, je třeba dobré plánování. Zjistěte si maximum informací o stávající situaci v destinaci. Na druhou stranu se ale nenechte zastrašit. Věci na místě z pravidla vypadají lépe než na internetu. Google mapy například stále uvádí, že většina firem je aktuálně zavřených. Ideální je kontaktovat někoho na místě a zeptat se na situaci.

Zjistěte, jaké dokumenty potřebujete pro vstup

Pokud je nějaká země na českém semaforu zelená, ještě to neznamená, že bude vstup do jiného státu jednoduchý, alespoň administrativně. I v rámci Schengenského prostoru čekejte vyplňování prohlášení nebo i případné zdravotní prohlídky přímo na letišti. Nenechte se administrativními pokyny zastrašit. Z domova vše vždy vypadá komplikovanější, než to pak na místě ve skutečnosti je.

Nebojte se nakupovat letenky na poslední chvíli

Pozitivem aktuální situace je fakt, že v jsou ceny letenek v hlavní sezóně na minimu. Nakupujte teď letenky na srpen, a to doslova za pár stovek! Mallorka z Prahy od 1600 Kč, Sardinie z Vídně od 1000 Kč. Některé aerolinky navíc aktuálně nabízí možnost bezplatné změny termínu, pokud by se situace v srpnu změnila. Tím se podle mě riziko, alespoň to finanční, snižuje na minimum.

Jeďte tam, kam byste normálně nejeli

Řecko je fajn, ale pokud se letos rozhodnete odlet na dovolenou, je správný čas se podívat někam, kam byste obyčejně nejeli. Nezapomeňte, že k přímořským státům patři také ostrovy. Jak vypadá vstup na Azory, Madeiru, Baleary a Sardinii si přečtěte zde. Bylo pro vás vždy Sardinie v létě drahá? Tak letos není! Nelákala vás představa přeplněných pláží na Mallorce? Zkuste letos objevovat její krásu převážně s místními.

Registrujte se v systému DROZD

Systém DROZD ministerstva zahraničí je k dispozici už nějakou dobu, ale nyní se kromě upozornění na živelné pohromy a sociální nepokoje jednoduše dozvíte o měnící se koronavirové situaci ve vaší dovolenkové destinaci. Stačí zadat kdy a kam se chystáte a zanechat na sebe telefonní kontakt. Ministerstvo vám v případě naléhavé situace pošle varovnou sms. Ze systému se prý vaše data po návratu z dovolené smažou.

Linda Olivová