Pátek

24. března 2023

Nyní

16°

Zítra

11°

Svátek má

Jak se s omezením vyrovnávají zvířata a zaměstnanci Safari Parku?

16. 4. 2020

Jak se s omezením vyrovnávají zvířata a zaměstnanci Safari Parku? 4 snímků
Stejně jako všechny ostatní certifikované zoologické zahrady je Safari Park Dvůr Králové od 16. března 2020 z nařízení vlády uzavřen. Zatímco lidem se v důsledku opatření proti šíření koronaviru změnil život k nepoznání, ošetřovatelé v safari parku se naopak snaží, aby zvířata kromě prázdné zoo nepocítila žádné změny. Omezena je však vzdělávací role safari parku, pohyb zvířat mezi zoologickými zahradami a v ohrožení jsou i některé ochranářské projekty.
„I přes veškerou snahu ošetřovatelů lze na některých druzích pozorovat, že nepřítomnost návštěvníků vnímají. Tak, jako se lidé baví pozorováním zvířat, tak i zvířata se baví lidmi. Proto jim nyní mohou tyto podněty chybět,“ říká ředitel safari parku Přemysl Rabas.

Zatímco zaměstnanci, u kterých je to možné, pracují z domova, právě ošetřovatelé patří mezi pracovníky, kteří si svou práci vzít domů rozhodně nemůžou. Kvůli omezením proti šíření viru nemohou používat společnou šatnu, musejí dodržovat i další hygienická nařízení a při práci uplatit své zkušenosti. Pro zvířata v lidské péči je totiž důležité dodržování zaběhnutého režimu, i když je jejich styk s ošetřovateli oproti normálu velmi omezen.

„Šimpanzi, gorila a orangutani za běžných okolností komunikují s ošetřovateli přes mříže. Nyní si museli zvyknout, že ošetřovatelé nosí roušky a udržují minimálně dvoumetrový odstup,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart zpřísněný režim u lidoopů a dodává, že navíc dostávají polysacharid beta glukan na posilnění imunity. „Pro zvířata se snažíme udržet co nejlepší podmínky a neustupujeme ze standardů, ať výživových, tak v celkové péči o ně,“ doplňuje Monika Ptáčková z oddělení výživy.

Na chod zoologických zahrad má vliv i znemožnění přesunů zvířat mezi zahradami. To může v menší míře ovlivňovat welfare jedinců: „Například odložený transport u nás narozených antilop vraných do Itálie zapříčiní nedostatek místa pro tyto antilopy na nadcházející sezónu a znemožnění pohybu některých jedinců ve venkovních výbězích,“ vysvětluje zoolog Luděk Čulík.

Především je však zastaveno propojování geneticky vhodných jedinců stejného druhu mezi jednotlivými skupinami v evropských zoologických zahradách, které se za otevřených hranic chovají jako jedna velká populace. Tím je zajištěna maximální genetická rozmanitost populací v lidské péči, která může mít do budoucna pro přežití daných druhů rozhodující význam. Dlouhé trvání tohoto stavu by mohlo ohrozit udržitelnost některých evropských záchovných programů a zoologické zahrady už mezi sebou komunikují, jak této situaci předejít.

V březnu, dubnu a květnu také safari park zaznamenává zvýšenou návštěvnost svých vzdělávacích programů. Minulý rok za tyto tři měsíce prošlo programem s průvodcem téměř dva tisíce školních dětí a další tři tisíce školáků při návštěvě využily pracovní listy bez průvodce.

„Z hlediska školních skupin se jedná o vyhledávané měsíce, jednak pro příznivé počasí a otevřené safari, tak z pohledu harmonogramu školního roku,“ vysvětluje Ilona Kratochvílová, která chod vzdělávacích programů v safari parku zajišťuje.

Kvůli zavřeným hranicím a interním opatřením států, se kterými safari park spolupracuje, se zkomplikoval i vývoj u některých ochranářských programů. Z důvodů uzavřených škol a přírodních rezervací stojí vzdělávací programy v Senegalu, zpoždění ale také týká projektu na záchranu severního bílého nosorožce. Ten je závislý na opakovaném odebírání vajíček posledních samic severního bílého nosorožce, ke kterým se do Keni nedostanou zahraniční experti.

„Pravidelné odběry vajíček v Keni nám umožňují vytvářet embrya, která jsou pro záchranu tohoto nosorožce zcela zásadní. Zrušením dubnového zákroku v Keni jsme s největší pravděpodobností o nějaká embrya přišli,“ vysvětluje vedoucí ochranářských projektů safari parku Jan Stejskal.

„Udržení standardů péče o zvířata je finančně náročné a pomáhá nám každý návštěvník, který safari park navštíví. Proto silně pociťujeme výpadky ve financování vyplývající především z chybějící návštěvnosti,“ shrnuje situaci po prvním měsíci omezení ředitel Přemysl Rabas.

V březnu minulého roku safari park navštívilo téměř 18 tisíc osob, v dubnu 43 tisíc a v květnu téměř 60 tisíc. Velkou část příjmů safari parku tvoří také výnosy z hotelu, zážitků a prodeje suvenýrů. „Zatímco na zvířatech šetřit nejde, abychom ušetřili z provozního rozpočtu, odložili jsme veškeré neurgentní opravy, jako je například výměna průhledné střechy v pavilonu Madagaskar a tropický les v ceně milionů korun, nebo plánované navýšení platů zaměstnanců“, dodává ředitel safari parku.

Safari parku tak v tuto dobu obrovsky pomáhají všichni, kdo adoptují některé ze zvířat a pomáhají s pokrytím nákladů na jejich chov, nebo dobrovolní dárci, kteří přispívají buď prostřednictvím DMS, nebo na konto Wildlife. Vzhledem k tomu, že bude zřejmě ještě minimálně měsíc trvat, než bude moct safari park návštěvníky znovu přivítat, je každá pomoc nesmírně vítaná.

Markéta Grúňová
mluvčí Safari Parku Dvůr Králové