Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Společně pro svobodu a demokracii!

17. 11. 2020

page.Name
V loňském roce oslavila naše společnost kulatých 30 let od listopadových událostí roku 1989. Někteří z našich kolegů měli to štěstí, že byli přímými účastníky tehdejších událostí, my mladší jsme jen přihlíželi z kočárků.

V diskuzi o společné spolupráci firmy Gast-Pro se ZUŠ Trutnov, která vyvstala z nabídky výtvarně uchopit obvodovou zeď sousedící s rušným nábřežím v místech bývalého areálu zaniklé textilky, se zrodila myšlenka oslavit výročí sametové revoluce netradičním způsobem.

Jinak, společně a ve veřejném prostoru, to byly hlavní cíle výtvarného happeningu, který se tvořil v hlavách dvou kamarádů, ročník narození 1988.

Přípravy probíhaly na více frontách. V zázemí tříd výtvarného oboru napříč všemi ročníky a in situ s naivní ambicí přeměnit starou zeď na malířské plátno. Žáci umělecké školy připravili nepřeberné množství šablon s revolučními motivy a hesly, které společně se spolužáky, kamarády, rodinou nebo neznámými kolemjdoucími nanesli spreji do podoby téměř osm metrů dlouhé malby, státní vlajky.

 

Z dálky monumentální celek, v detailu mozaika pestrosti skvěle vystihuje tehdejší atmosféru a vkusně vstupuje do veřejného prostoru, kde, do dnešních dnů bez známek pokusu ji přemalovat, odráží vztah naší společnosti k významným, ale křehkým hodnotám. 

A tak zdánlivě si vzdálená firma a vzdělávací instituce společně oslavily třicet let svobody a demokracie.  

Jan Erben (ZUŠ Trutnov) & Jakub Janovec (Gast-Pro Trutnov)