Úterý

27. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Letní výletování vozíčkářů, poprvé navštívili broumovskou zoo

17. 8. 2020

Letní výletování vozíčkářů, poprvé navštívili broumovskou zoo 0 snímků
Po oslavě šedesátin předsedy klubu Pavla Vargy se trutnovští vozíčkáři v létě vydali na tři zajímavé výlety, z nichž jeden byl velkou novinkou a lze ho doporučit i nejen lidem s handicapem.

Stará + Nová Paka

V sobotu 13. června připravil člen Luděk s asistentem Milanem program v Nové a Staré Pace. Hned na začátku byla naplánovaná návštěva katolického klášterního chrámu Nanebevzetí Panny Marie, kde nám místní farář povídal o historii chrámu a vzniku poutního místa na začátku 18. století. Poutavě i popisoval symboly na oltářích, obrazech a freskách. Klášter byl postaven na konci vrcholného baroka.

Po prohlídce a přednášce se výprava přesunula do místní Klenotnice, kde jsme si mohli prohlížet vyvřelé horniny nejrůznějšího stáří, zkameněliny i vzácné minerály a v prvním patře i drahokamy jako achát či ametyst.

Po drobném nákupu upomínkových předmětů se výprava přesunula do Staré Paky do Domečku plného koleček, kde Luděk s asistentem Milanem zajistili oběd - grilovaná kuřata s bramborem a zeleninou. Domeček plný koleček nabízí ubytování, volnočasové aktivity i možnost práce pro tělesně postižené. Po chutném obědě, pivíčku a kafíčku se výprava rozjela zpět domů.

Hromadná oslava jmenin a narozenin

Ve středu 24. června na faře proběhla hromadná oslava - Eva březnové narozeniny, Jarča červnové, Pavel s Honzou červnové jmeniny. Ředitel Honza zajistil několik kil naložených kuřecích řízků, které na faře pomáhali opékat kluboví dobrovolníci. Při oblíbené akci se objevil jediný nedostatek, a to jak umýt grily zadělané nejen od omastku. Jinak takové akce jsou velmi atraktivní. Všem opět chutnalo.

Sněžka

Po roce se dle zájmu zopakoval výlet na Sněžku. Výpravu Krakonoš pozval již na začátku července (4. 7.), kdy ještě lidé tolik necestovali. Sice při nástupu pěti vozíčkářů a jedné nevidomé s doprovodem se vytvořila trochu fronta, ale přesto vše bylo únosné. I počasí Krakonoš zajistil mnohem lepší než v loňském roce. Po nádherných výhledech a povídání pana Nýčeho, zaměstnance KRNAPu, se vozíčkářky Marys a Eva s doprovodem vydaly lanovkou zpět do Pece, kde ani nemohly najít místo na oběd. Zbytek výpravy - vozíčkáři Věra, Pavel a Karel s doprovodem - se vydalo z Růžové hory na chutný oběd jako loni na Děčínskou boudu a po něm znovu následoval sestup do Velké Úpy kolem Boudy Jana. Až na jednu zkratku cesta probíhala uspokojivě a všichni se vrátili do Trutnova bez úhony.

Broumov - ZOO Wenet

V sobotu 1. srpna se uskutečnil další výlet, jehož cílem se stalo premiérově ZOO Wenet v Broumově. Sice bylo trochu teplejší počasí, ale už nebyla taková vedra jako pár dní předtím. Po akcích s jídlem jsou u vozíčkářů velmi oblíbené akce i se zvířaty.

V ZOO nás mile přivítali a po zaplacení levnějšího vstupného a mnoha pytlíků s krmením se každý vozíčkář vydal na krmení divé zvěře. V ZOO chovají různé lamy, dikobrazy, velbloudy, pštrosy, osly i mnoho koz a drůbeže. Při vstupu nás uvítal křik pávů a vidět tam můžete i malé lemury. Všichni krmili ostošest, někde se ale přes vozíky nedalo dostat k ohrazení.

Po nezopakovatelném zážitku všichni nastoupili do busu a vydali se na další vyhledávanou atrakci - oběd v restauraci U Bulánka v Batňovicích. Oběd měl jediný nedostatek - nemožnost si po dobrém pochutnání lehnout a lehce si zdřímnout. Jako vždy si tady všichni moc pochutnali.

Na výlety do Nové Paky, na Sněžku a do Broumova přispěl vozíčkářům Královehradecký kraj. Klub se nyní chystá na další výletní akce - možná i na lodičku na Máchovo jezero nebo do Náchoda. A samozřejmě opět by byla chuť i na nějaké to grilování aspoň na zahradě.

Jan Roček,
ředitel Klubu vozíčkářů Trutnov