Čtvrtek

30. března 2023

Nyní

13°

Zítra

Svátek má

Na běžkách po okolí Trutnova

11. 3. 2021

Na běžkách po okolí Trutnova 21 snímků
Březen nám už pomalu dovoluje hodnotit uplynulou zimu. Podíváme-li se na ni pohledem, který není nijak ovlivněný různými omezeními, tak ve výsledku vidíme, že hodnocení bude v tom správném slova smyslu pozitivní.

Členové Kasper – Swix Teamu v předešlých zimách nejčastěji jezdili za tréninkem na Černou horu. Díky neúplné závodní sezóně se nabízela možnost ochutnat i jiné lokality než ověřené a najeté trasy na tomto vrcholku. Sněhová nadílka na sebe nechala chvíli čekat, ale nakonec byla bohatá. Nejeden z nás si při opakovaném odklízení chodníku, vstupní cesty k domu či parkovacího místa řekl, že už by to snad stačilo. Ale právě vydatný příděl sněhových vloček je potřeba, aby se dalo jezdit v Trutnově na běžkách.

Frekventovanou lokalitou byly louky za hospodou Dvoračka, kde to letos skutečně žilo. Zhruba sedmikilometrový okruh byl obsazený od rána do večera. Trasy byly upravené na klasiku i bruslení a možnosti zaběžkovat si využili jak zkušení lyžaři, tak i ti, kteří na úzkých prkýnkách letos zkoušeli první sklouznutí. Za slunečných dnů to byl opravdový balzám na duši projíždět se po rozlehlých plochách a potkávat známé tváře. Na druhé straně města místní běžecký oddíl upravil tratě na louce a přilehlé Housce.

Já, reportér

Vyrazili jste na výlet na zajímavé místo a natáčíte rádi videa? Pošlete nám váš příspěvek přes naši novou mobilní aplikaci Já, reportér a my vaše video rádi zveřejníme. Aplikace je zdarma ke stažení na Google Play i App Store.

Více o aplikaci se dozvíte ZDE.

Někteří letos objevili kouzlo golfového hřiště v Mladých Bukách. Parkování zdarma a otevřené okénko s drobným občerstvením v místním hotelu byly bonusem ke sportovnímu vyžití. Panoramatický okruh s délkou pět kilometrů nabízí nádherné výhledy na Žalý, Černou a Světlou horu, Rýchory a v případě dobré viditelnosti i na Orlické hory. O úpravu tras se starali místní dobrovolní hasiči, kterým patří velký dík a od několika dobrovolníků i finanční příspěvek. Okruh je pěkně členitý, odměnou po výjezdech jsou bezpečná klesání. A kdo si přál rovinatý terén, ten mohl kroužit u základní školy na kilometrovém kolečku.

Troufneme si říct, že nejlepší podmínky letos nabídla sportovní vesnička Malá Úpa. Tratě jsou vedené na několika okruzích, které jsou propojeny běžkařskými cestami, místy se smíšeným provozem. Okruh Haida nebo Kraví hora nabízí pro mnohé neokoukané výhledy na Sněžku. Nebo například letošní novinka trasa z Cestníku kolem Dlouhého hřebene má úžasné pohledy nejen na Pec pod Sněžkou, Pěnkavčí vrch a další krkonošské lokality. Opomínanou třešničkou na dortu je trasa Lvím dolem, která začíná u Spáleného Mlýna. Pozvolné stoupání proti proudu Jeleního potoka je zakončené poctivým stoupákem na samém úpatí Sněžky. Následuje vlnitý profil přes Šímovy chalupy k Žacléřským boudám a sjezd k hlavní silnici vedoucí na Malou Úpu.

Díky příznivým sněhovým podmínkám jsme i za krátký čas turistické sezóny najezdili pěkné kilometry a vychutnali si krásy blízkého okolí. A po několika letech zase šlo absolvovat výlet z Pomezek přes Rýchory až do Trutnova.

Petra Javůrková