Pátek

19. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Distanční výuka v předmětu Člověk a svět práce? Proč ne!

5. 4. 2021

Distanční výuka v předmětu Člověk a svět práce? Proč ne! 0 snímků
Je doba distanční, a tak je potřeba zapojit děti i do jiných aktivit, než je práce s výpočetní technikou. Žáci ze základní školy Mládežnická se v rámci předmětu Člověk a svět práce vrhli do tématu nazvaného Stone balancing, což je umění, které má za úkol vršení kamenů v neuvěřitelných, ale ne nemožných polohách bez použití lepidla, drátu či jakékoli podpěry.

Doménou tohoto umění je trpělivost, šikovnost, vnímavost a představivost. Tyto vlastnosti jsou zapotřebí i při práci. V této náročné online době je zapotřebí dostatek pohybu, a pokud možno dostat se i ven na vzduch. Toto vše do sebe zapadlo jako krásná pracovní skládačka.

Žáci dostali od učitele zadání, aby však motivace pro děti byla co největší, rozhodl se, že zadání nebude pouze klasické, ale bude to vyhlášené i jakou soutěž o nejlepší stavbu. 

A kdo tuto soutěž může hodnotit nejlépe? Odpověď je jednoduchá. Jako hlavního umělce, který má na toto umění kompetence, jsme si vybrali Rudu Nováka, který je jeden ze zakladatelů stone balancingu v Trutnově. Pokud jste někdy šli podél naší Úpy, určitě jste jeho stavby viděli v korytu řeky.

Celá akce se povedla na výbornou. Sešlo se na 60 fotografií staveb a v galerii jsou ty nejlepší stavby našich žáků. A výsledek? Jak říká Ruda Novák: „Umění nejde vyhlašovat.“ A tudíž odměnu získají všichni zúčastnění žáci.

Hodnocení Rudy Nováka

„Ahoj, nejdříve bych vám chtěl pogratulovat k tomu, že jste všichni zadání úkolu zvládli. Většina z vás zjistila, že stone balancing není žádná sranda, někteří to jako srandu vzali, což ale vůbec nevadí, protože jako cokoli na světě, ani tato disciplína není pro každého. Každý do toho úkolu dal kus sebe, a to je důležité. Zjistili jste, že balancing je o trpělivosti, citu a času, který tomu věnujete. V ideálním případě při balancování běží svět kolem vás, nevnímáte ho, nevnímáte čas a soustředíte se jen na kameny. Vypnete. A tohle vypnutí je hodně důležité. Je přirovnáváno k meditaci a zažívají ho lidé, kteří zrovna dělají něco, co je baví a naplňuje. Moje vyjádření k vašim fotkám neberte jako hodnocení, umění se známkovat nedá. Berte to jen jako pohled na věc od někoho, kdo o balancování trochu ví.

Hodně se mi líbí práce Vojty Stieranda, Vojty Rybáře, Ondry Kvíčaly, Jana Horkého, Jirky Kutifela, Jiřího Ondříčka, Josefa Sokola, Lukáše Macháčka a Matěje Löbla. Stavby jsou podle mě skvělé a složité. A myslím si, že dali zabrat. Daniel Švestka, Fanda Brikner a Bára Votrubová se s tím poprali taky dobře.

U Fandy Hrušovského oceňuji výběr kamenů. Je vidět, že u nich v rodině je krásná sbírka.

Filip Muličák je stavař a určitě si pomohl bagrem :D. Karel Doležal, Jakub Kadrmas a Jan Fišera spojili můj oblíbený skateboarding a balancing a určitě přišli na to, že tyto dvě disciplíny mají hodně společného. Šimon Sláma a Jakub Tuček zvolili jiný materiál než kameny, ale u balancování se určitě pěkně zapotili. Jejich skulptury jsou super. U Matěje Gärtnera oceňuji fotku jako celek a myslím si, že Matěj má určitě uměleckého ducha a doufám, že u focení zůstane.

Jan Micopulos, Jan Horký, Martin Kuchař a Matyáš Syrovátka mě fakt dostali. Jejich skulptury jsou složité, vybalancované na kousku plochy. Věřím, že když je dodělali, tak ani nedýchali a chodili kolem po špičkách. Fakt povedené!! Myslím si, že vás to chytlo.

Doufám, že jste si balancování užili, na chvilku se zastavili a zrelaxovali. Jsem rád a vážím si pozvání k nahlédnutí do vašich prací. Všichni jste super mějte se fajn a třeba se někdy potkáme u vody, nebo v Mladých Bukách na Stone Balanc Pointu, který už jeden z vás navštívil.“

Žákům děkuji za zapojení do soutěže, panu Novákovi děkuji za pomoc s rozhodováním.

Jiří Šembera – kab. ČaSp