Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

11°

Svátek má

Jana Nepomuckého přibližují historická i současná výtvarná díla

31. 5. 2021

Jana Nepomuckého přibližují historická i současná výtvarná díla 4 snímků
U příležitosti 300. výročí blahořečení Jana Nepomuckého, k němuž došlo 31. května 1721, připravilo Muzeum Podkrkonoší v Trutnově výstavu, na níž jsou vedle muzejních exponátů představena i současná díla žáků trutnovské základní umělecké školy.

Jan Nepomucký, narozený jako Jan z Pomuku kolem roku 1340, byl generálním vikářem pražského arcibiskupství, jenž byl kvůli sporu krále Václava IV. s arcibiskupem Janem z Jenštejna roku 1393 zajat a umučen. Jeho tělo bylo posléze svrženo z Karlova mostu do Vltavy. K největšímu rozmachu nepomucenské úcty došlo v 17. století v době baroka a protireformace. K blahořečení došlo 31. května 1721, svatořečen byl 19. března 1729. Jedná se o zemského patrona a mimořádně oblíbeného světce, jak o tom svědčí i velké množství soch rozesetých po české krajině.

Exponáty trutnovského muzea pocházejí převážně z Podkrkonoší. Jedná se např. o polychromované plastiky z Dolního Lánova, Chotěvic, Svobody nad Úpou, Žacléře, Dolní Kalné či Dolní Olešnice. Kromě toho je k vidění pískovcový reliéf s námětem svržení Jana Nepomuckého do Vltavy nebo lidová podmalba na skle ze Rtyně v Podkrkonoší.

Historické exponáty doplňují výtvarná díla Anity Bauerové a několika dalších žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy v Trutnově, vedených Mgr. Jaroslavem Dvorským.

Výstava bude k vidění od úterý 1. do neděle 6. června 2021.

Vlastimil Málek
Muzeum Podkrkonoší