Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš
21. 1. 2021

Naposledy zdobila sněhová socha náměstí pod radnicí v roce 2019. Socha, u které se tvůrci nechali inspirovat podobou ze 40. let, měla úctyhodných 8 metrů. V roce 2020 nemohli místní nadšenci sněhuláka postavit kvůli
nedostatku sněhu.
Díky příznivé sněhové nadílce z minulého týdne navezla technika na náměstí během víkendu sníh v rámci údržby parkovacích ploch a asfaltového hřiště.
Sochař Josef Dufek a jeho tři pomocníci začali se stavbou v pondělí odpoledne. „Čerstvý prachový sníh šel zezačátku hůř zpracovat, nedařilo se ho pořádně „uplácat“, říká ke stavbě Josef Dufek. Problém vyřešili jilemničtí dobrovolní
hasiči, kteří sníh pokropili vodou z cisterny.
Sochu vládce Krkonoš místní umělci dokončili ve čtvrtek dopoledne. Letošní Krakonoš s výškou pěti metrů patří k těm menším. Důvodem je kratší hydraulická ruka stroje, který vršil navezený sníh do výšky.
Co se týče vzhledu, má tentokrát socha tradičnější podobu. Je sice bez klobouku a fajfky, ale nechybí mu plášť, velké boty, obvyklá sukovice v ruce a miniatura sněhové vesničky s kostelem u nohou.
Letošní novinkou jsou sněhové smrky, které obklopují krkonošské chaloupky po Krakonošově levici. Stavění velkých sněhuláků na náměstí má v Jilemnici dlouholetou tradici. Ve sbírkovém fondu jilemnického muzea se nachází fotografie sněhového Krakonoše s připsaným letopočtem 1909.
Podle Jana Luštince, emeritního ředitele muzea, však letopočet není stoprocentně prokazatelný. I tak se ovšem se určitostí jedná o více než stoletou tradici, na které se podílely desítky nadšenců, a která se stala symbolem celého města.
Sochař Josef Dufek převzal štafetu autorství Krakonoše na náměstí v roce 2000. Letošní socha už je jeho 25. v pořadí.
Jana Seifertová