Pátek

9. června 2023

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš

21. 1. 2021

Do Jilemnice se po dvou letech vrátil Krakonoš 5 snímků
Na Masarykovo náměstí v Jilemnici se po dvou letech opět vrátil sněhový Krakonoš. Josef Dufek (72) se svým týmem na soše pracoval od pondělního rána do čtvrtečního dopoledne. Díky příznivé sněhové nadílce vyrostl letošní vládce hor pod rukama sochařů do výšky pěti metrů.

Naposledy zdobila sněhová socha náměstí pod radnicí v roce 2019. Socha, u které se tvůrci nechali inspirovat podobou ze 40. let, měla úctyhodných 8 metrů. V roce 2020 nemohli místní nadšenci sněhuláka postavit kvůli
nedostatku sněhu.

Díky příznivé sněhové nadílce z minulého týdne navezla technika na náměstí během víkendu sníh v rámci údržby parkovacích ploch a asfaltového hřiště.

Sochař Josef Dufek a jeho tři pomocníci začali se stavbou v pondělí odpoledne. „Čerstvý prachový sníh šel zezačátku hůř zpracovat, nedařilo se ho pořádně „uplácat“, říká ke stavbě Josef Dufek. Problém vyřešili jilemničtí dobrovolní
hasiči, kteří sníh pokropili vodou z cisterny.

Sochu vládce Krkonoš místní umělci dokončili ve čtvrtek dopoledne. Letošní Krakonoš s výškou pěti metrů patří k těm menším. Důvodem je kratší hydraulická ruka stroje, který vršil navezený sníh do výšky.

Co se týče vzhledu, má tentokrát socha tradičnější podobu. Je sice bez klobouku a fajfky, ale nechybí mu plášť, velké boty, obvyklá sukovice v ruce a miniatura sněhové vesničky s kostelem u nohou.

Letošní novinkou jsou sněhové smrky, které obklopují krkonošské chaloupky po Krakonošově levici. Stavění velkých sněhuláků na náměstí má v Jilemnici dlouholetou tradici. Ve sbírkovém fondu jilemnického muzea se nachází fotografie sněhového Krakonoše s připsaným letopočtem 1909.

Podle Jana Luštince, emeritního ředitele muzea, však letopočet není stoprocentně prokazatelný. I tak se ovšem se určitostí jedná o více než stoletou tradici, na které se podílely desítky nadšenců, a která se stala symbolem celého města.

Sochař Josef Dufek převzal štafetu autorství Krakonoše na náměstí v roce 2000. Letošní socha už je jeho 25. v pořadí.

Jana Seifertová