Neděle

10. prosince 2023

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Trutnováci po rovníku obešli zeměkouli

7. 11. 2021

page.Name
V době mnohých omezení a zákazů cestování se žákům a zaměstnancům trutnovských základních škol Mládežnická a Kpt. Jaroše podařilo obejít Zemi po rovníku a urazit přes 40 075 km. Ptáte se, jak toho docílili?

Jednoho lockdownového odpoledne se telefonicky spojili učitelé Jaroslav Mollingr a Jiří Šembera a nastínili své nápady a myšlenky. Přišli s nápadem obejít Zemi po rovníku. Cílem a přáním bylo zkusit rozhýbat své žáky a zapojit i své kolegy.

Po naplánování organizačních věcí a strategie zapisování jsme se do toho dne 1. dubna 2021 doslova obuli a vydali se na cestu. V rámci našeho projektu vznikly webové stránky, kde byl celý projekt popsán a kde si mohli chodci a běžci kontrolovat, kolik už mají za sebou. Nadšenci měli povolené sdílení kilometrů pouze těch, které nachodí nebo naběhají. Sdílení probíhalo pomocí různých aplikací, které mohli zapojení sportovci použít. Vše se potom posílalo na společné maily organizátorům a následně bylo sdílené ve společné tabulce.

Do naší výzvy se zapojili i rodiče žáků ze ZŠ Mládežnická, ti za dobu projektu na sdíleli neskutečných 17 416 km. Rodičům patří velká poklona a poděkování za zapojení do projektu. Rodiče taktéž nebudou ochuzeni o vyhlášení a předání odměn.

Začátek byl trochu opatrný a kilometry nenaskakovaly, jak se čekalo. Ovšem kvalitní práce pedagogů obou škol strhla vlnu nadšení u žáků a ostatních zaměstnanců škol (kuchařky, kuchaři, asistentky atd.), projekt se rozjel a čísla začala stoupat.

Jak to dopadlo? Dne 1. srpna 2021 jsme oficiálně mohli vyhlásit splněný cíl. Byl to obrovský zážitek tento výsledek sdělovat rodičům žáků, kolegům a taktéž samotným žákům.

Projekt vznikl při distanční výuce a ukázal, že i v tuto dobu se dá vše, pokud jen trochu chceme a pokud jsme aspoň trošku pozitivně nadšení.

Jelikož jsme společnými silami urazili tolik kilometrů, došlo k prošlapání nejen střevíců a tenisek, ale i ponožek. Proto jako odměnu pro nejlepší chodce a běžce si organizátoři ze ZŠ Mládežnická připravili limitovanou edici ponožek, které předávali v uplynulých dnech.

Velké poděkování patří organizátorům akce, žákům zapojeným do projektu a všem zaměstnancům obou škol včetně ředitelů, kteří se taktéž do projektu zapojili a kilometry sdíleli.

Jiří Šembera a Jaroslav Mollingr