Pondělí

6. února 2023

Nyní

-10°

Zítra

-9°

Svátek má

Lidé z Horské služby uctili památku Spusty a Messnera

16. 1. 2022

page.Name
Dnes si členové české Horské služby pod Sněžkou připomněli památku tragicky zahynulých kolegů.

Jako každý rok i dnes členové české a polské horské služby i její příznivci si připomněli tragédii z roku 1975, při níž zahynuli dva členové HS Štefan Spusta a Jan Messner. Záchranáři na úbočí položili věnec ke křížku, který tragickou událost připomíná. Pro Horskou službu je to akce, kdy si členové připomínají, že zachraňují lidské životy, ale zároveň při této práci mohu ztratit kolegy a kamarády.

„Připomínáme si tuto tragickou událost každý rok a obvykle se k nám přidají naši přeshraniční kolegové z GOPR i řada přátel hor. Jako vždy jsme tedy dnes vystoupali ke Slezskému domu a pak položili věnec po vrcholem u kříže.“ uvedl ke vzpomínce Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

Messner a Spusta se před 47 lety vydali na pomoc turistovi, který se při sestupu z ledem pokryté Sněžky nešťastnou náhodou zřítil na strmou polskou stranu hory. Jelikož nešlo o plánovanou záchrannou akci, neměli s sebou jisticí pomůcky, přesto neváhali a rozhodli se mladému lékaři ihned pomoci. To se jim stalo osudným.

Radek Zeman
mluvčí Horské služby ČR