Středa

28. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Letní aktivity klubu vozíčkářů

21. 10. 2022

Letní aktivity klubu vozíčkářů 0 snímků
Od války na Ukrajině Klub vozíčkářů Trutnov spolupracuje s ukrajinským komunitním centrem s vedoucí Mášou. Některé maminky se svými dětmi se zúčastnili klubových akcí – návštěvy hejtmana, výlety do ZOO, na piknik na Růžový palouček, na Kuks, do Kladrub či na farmu Hucul po Janovou horou. Ze šesti výletů jeli s námi na pět. Také pod vedením Máši proběhlo i dvojí zdobení perníčků s ukrajinskými dětmi. A na závěr Máša pozvala členy klubu na výročí Dne nezávislosti Ukrajiny a darovala řediteli Honzovi Ročkovi. krojovou košili.

Půlmaraton

V neděli 12. 6. proběhl na parašuťáku půlmaraton od firmy Hitachi Energy (bývalé ABB), kde jsme již potřetí reprezentovali náš klub. Ředitel Honza R. napekl perníky i s ukrajinskou tématikou a přidal broučky z korálků, které také vyrábí. Fandili jsme závodníkům, nabízeli výrobky, kdo měl zájem, tak si prohlédl kroniku.

Hejtman

Ve středu 22. 6. nás navštívil hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček. Besedy se i zúčastnili starosta Trutnova Michal Rosa a místostarosta Tomáš Eichler. Téma bylo - Co se v Trutnově zlepšilo (pěší zóna z náměstí na nádraží autobusové, nové bezbariérové WC na náměstí) a co se v budoucnosti z hlediska bezbariérovosti bude řešit. Hejtman Červíček povídal o historii u policie - ředitel policie Královéhradeckého kraje, ředitel dopravní policie i policejní prezident v Praze. Přihlásil se do voleb, jeho strana vyhrála, a stal se hejtmanem Královehradeckého kraje. Budeme rádi, když zase přijede. Akce se zúčastnila Olenka z Ukrajiny se synem Davidem.

Kuks

V sobotu 25. 6. jsme vyrazili na výlet do Hospitalu Kuks. Opět s námi jela maminka z Ukrajiny se dvěma dcerkami. Prohlídka začala v obrazárně, kde jsme poznali zakladatele Kuksu F. A. Šporka, historii rodu i pečovatele hospitalu. V hlavní chodbě jsme viděli nástěnné malby Tanec smrti. V kostele Nejsvětější Trojice hrálo hudební uskupení Soli Deo z Děčína na přírodní nástroje z různých rohů zvířat. Ve druhé nejstarší barokní Lékárně U Granátového jablka jsme slyšeli pikantnosti z řemesla lékárnického. Prohlídka skončila v lapidáriu s originály soch ctností/neřestí sochaře M. B. Brauna. Přejeli jsme do hospody Na sýpce, kde jsme měli levnější skupinový oběd. Cestou zpět jsme si dali na Výšince zmrzlinu jako sladkou tečku po krásném výletu.

Pardubice

V sobotu 2. 7. jsme se vydali na výlet do Francouzské Aliance v Pardubicích. Přátelé z aliance nám připravili program formou zábavy. Po přivítání jsme zasedli ke společné kávě a povídali si o běžném životě, došlo na dotazy, jak se žije ve Francii. Následovala zkouška mluvení ve francouzštině. Někteří přemýšleli, jak a co se řekne francouzsky. Kamarádi připravili snídani po francouzsku – šunka, sýr, vařené vajíčko, bageta a croissant s jahodovou a meruňkovou marmeládou. Po snídaní proběhl kvíz o znalostech Francie. Následně ředitel Simon a Barbora připravili palačinky a někteří si zkusili udělat palačinku s nutelou a marmeládou.

Veteráni

V sobotu 9. 7. k nám již počtvrté zavítali veteráni z VCC ze Dvora Králové. Přijeli s pěti auty a jednou motorkou, kterou již má čtyři roky slíbenou naše dobrovolnice Lída M. a konečně se dočkala. Když jim ředitel Honza R. rozdal dárky a oni se občerstvili pohoštěním, tak došlo k povídání a dotazům ke starým automobilům. Mezi automobily byl i motocykl z roku 1945. Někteří si nasadili helmy – plenbák, jiní se svezli velkým americkým autem dlouhým jako limuzína. Při zpáteční cestě jsme objeli několikrát kruhák pod Tescem. Kameramanka Lenka Š. jela v autě bez střechy a všechno natáčela. Při přejezdu náměstí na nás lidi mávali i si nás fotili. Prostě paráda.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem

V sobotu 16. 7. jsme jeli do Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Tam nás uchvátilo vlídné profesionální přijetí zaměstnaneckého kolektivu. Péče o koně probíhá denně. Ukázněnost z naší strany tvořila druhou stranu pomyslného oboustranného respektu. Za výkladu, ten pro dva mladé ukrajinské přátele probíhal i v ruštině, jsme shlédli kočárovnu, postrojovnu a muzeum, prošli jsme komplexem dokonale uspořádaných budov z počátku 19. století. Kolem rozlehlé venkovní jízdárny stojí stáje pro mladé koně, porodna hříbat, brána kudy vjížděl panovník z Vídně i Kaple Povýšení sv. Kříže. Chová se tu 500 starokladrubských koní. Viděli jsme kováře při kování podkov, kočár T. G. Masaryka i pozlacený kočár církevních hodnostářů. Na starokladrubského koně můžeme být hrdi, hřebčín je jedním z nejstarších na světě, svou tradicí od 14. století a výcvikem koní pro císařské i královské dvory zvyšuje českou prestiž u dánského královského dvora a královské jezdecké gardy v Švédsku.

Ukrajinské perníčky

V pátek 29. 7. se uskutečnilo v prostorách ukrajinského komunitního centra pod dohledem Máši již druhé zdobení perníčků s ukrajinskými dětmi, které opět nezklamali svou tvořivostí.

Farma HUCUL ve Vítkovicích pod Janovou horou

Klub vozíčkářů navštívil Farmu Hucul již před pěti lety. A když se k tomu přidá laskavost ředitele KRNAPu Robina Böhnische, tak jsme zažili snad nejlepší výlet, co historie klubu pamatuje. V sobotu 13. 8. jsme si zajednali také ideální počasí. Odolný horský kůň Hucul pochází ze Zakarpatské oblasti Ukrajiny – tahá dříví, zapřahá se, orá pole. Je chytrý, vytrvalý, pracovitý, šikovný, obratný, ovladatelný. Když je nahrazují stroje, tak se zapřahají do vyjížďkové turistiky. Farma má 89 koňů, 35 krav, kozy a ovce a hospodaří na 180 hektarech ve Vítkovickém údolí. O koně z farmy je velký zájem, 10 koňů je v strážní službě KRNAPu, je příhodnější potkat stráž parku na koni než čtyřkolce. Kůň usnadní komunikaci, s provinilci je lepší domluva. Strážce si sám koně chystá, sedlá, transport, ustájí …. Strážci staví auta v zákazech, cyklisti na elektrokolech se dostanou do vyšších poloh, kontrolují klidové zóny i chování lyžařů, informují o ochraně přírody. Po hřebelcování i čištění kopyt bylo nutné si vybrat velikost přilby a řadit se za nástupové schůdky: vzhůru do sedel! Pomohli dobrovolníci, asistenti, za což rovněž patří velké díky. Pohodové projížďky se účastnili i ukrajinské maminky se svými dětmi. Očka všem zářila, poznali jsme, že rčení „nejkrásnější svět je ze sedla koně“ je pravdivé. Rozjasnil se den. Postupně jsme se přesouvali do hospůdky, kde jsme byli zváni na boršč od kuchařky z Ukrajiny, co zde pracuje. Po řízečku s brkaší, limče či pivečku jsme se olizovali. Zažili jsme milé prostředí a lidi, na něž budeme vzpomínat. Děkujeme Krakonošovi s doporučením: navštivte farmu Hucul. Nebudete litovat.

Den Nezávislosti Ukrajiny

V prostorách ukrajinského komunitního centra, které vede Máša, se ve středu 24. 8. uskutečnila malá oslava výročí Dne nezávislosti Ukrajiny. A jelikož s Mášou náš klub spolupracuje od dubna, tak jsme byli pozváni na malou oslavu, kde někteří byli i v národních krojích. I ředitel Honza R. dostal od Máši jednu krojovou košili.

Jan Roček
ředitel Klubu vozíčkářů Trutnov