Úterý

16. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Letní brigáda, která mně dala zkušenost a motivaci

31. 1. 2023

page.Name
Ahoj, moje jméno je Nikola a tohle je můj příběh: Byla jsem studentkou 1. ročníku na Gymnáziu v Trutnově a hledala jsem letní brigádu. Někde v obchodě nebo ve fabrice jsem pracovat nechtěla.

Od starších spolužáků jsem se dozvěděla o perfektní brigádě na Stachelbergu a o tom, že hledají průvodce do muzea. To mě hned zaujalo a ještě ten den jsem volala na inzerát, který visí ve škole na společné nástěnce, Vojtovi Škarytkovi, který má průvodce na pevnosti na starost, a domluvili jsme se na úvodní schůzce. Dozvěděla jsem se, co vše provázení obnáší. Jelikož mi nadšení a odhodlání zůstalo, byla jsem přijata a mohla jsem nastoupit.

Začátek byl samozřejmě náročný. Nové prostředí, noví lidé, první brigádnický den. Vše šlo ale velmi dobře, brzy ze mě opadl stres. Díky kolektivu, který na Stachelbergu je, jsem hned zjistila, že mi vše vysvětlí a ukážou. Kluci ze spolku v pevnosti také začínali v době studia na středních školách a nyní jsou tam již přes dvacet let.

Odvedli mě ke starším průvodcům, aby mi pomohli s organizací prohlídek, řekli mi svoje tipy a triky do začátku. Ale nejenom to. Mezi prohlídkami jsme se bavili, poznávali se a užívali si společně strávený čas. Během krátké chvíle jsem si uvědomila, že mě provázení baví, a už jsem to nebrala jako práci, ale spíš jako koníčka. Každý den jsem domů chodila nadšená a vyprávěla o tom.

Ale není to samozřejmě jen brigáda, byla to pro mě zároveň dobrá zkušenost. Dříve jsem se bála mluvit na veřejnosti, byla jsem nervózní, i když jsem měla jen mluvní cvičení ve škole. To se díky provázení změnilo. Nervozita a strach ze mě opadly a nemám problém vstát a jít mluvit před třídu. Byla to pro mě zároveň možnost využít cizí jazyky. Během léta chodilo na prohlídky dost cizinců a tím pádem jsem si mohla procvičit angličtinu a němčinu.

Brigáda mně přirostla k srdci a vzhledem k tomu, jak jsem viděla v akci starší spolužáky a od nich se dozvěděla, že tam pracují již třetím rokem a někteří i při vysoké škole, to pro mě bylo motivující a na pevnosti již také mám odprovázené čtvrté letní prázdniny.

Letos naše již 5. generace průvodců po maturitě končí. Z důvodu uzávěry silnice, která byla na celé léto, jsme nemohli předat naše zkušenosti další generaci, která bude na pevnosti provázet. Jsme ale připraveni pro další sezónu vás zaškolit na perfektní brigádu.

Nikola a kolektiv perfektních průvodců