reklama 

Do Holandska se nevrátím. Doma jsem tady, tvrdí de Geus

28.11.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 2070

Trutnov - Když se řekne Láska na první pohled, představíme si vztah mezi lidmi. Může ale vzniknout i mezi člověkem a zemí. Důkazem je Nico de Geus, učitel z Holandska. Při první dovolené v Česku si naši zemi zamiloval natolik, že se rozhodl do ní natrvalo přesídlit. Navzdory pro něj nepřekonatelné jazykové bariéře. Patnáct let v Mladých Bukách úspěšně provozuje penzion.

Do Holandska se nevrátím. Doma jsem tady, tvrdí de Geus

Kdy jste o České republice slyšel poprvé?
V roce 1980. Ale víc jsem ji poznal, když jsme byli prvně na dovolené v jižních Čechách. Cítil jsem se tady skvěle. Většinou jsme jezdili na třítýdenní zahraniční dovolenou a už po dvou týdnech jsem se vždycky těšil domů. Z Čech se mi ale ani po třech týdnech nechtělo.

Čím vás oslovily právě Čechy a Krkonoše?
Tak například, jsou tu přátelští lidé. Když jsme tu byli poprvé, nemohli jsme najít jeden dům, bloudili jsme. Najednou nás oslovil někdo místní, sám od sebe nabídl pomoc a dokonce nás dovedl přímo k hledanému místu. To mě mile překvapilo, něco takového by se v Holandsku nestalo. Zdejší příroda je úplně jiná. Krkonoše miluju. Nikdy se mi nepřestaly líbit, je úžasné tu bydlet!

Proč jste se rozhodl přestěhovat?
Do školy, kde jsem učil, přišel nový ředitel. Jeho metody a stresování žáků věčnými testy se mi nelíbilo, tak jsem ze školy odešel. Na úřadu práce mi však řekli, že jsem příliš starý na to, abych se učil něco nového. Chodit s nataženou rukou pro podporu se mi ale příčilo. Řekl jsem si, že mít v Čechách malý penzion, by mohlo být docela příjemné. Začal jsem o tom přemýšlet v roce 2000. V březnu 2001 jsme koupili tento dům, bývalou mateřskou školu, která byla v hrozném stavu, opravili ho a hned v září 2001 se stěhovali.

IMG 9571

Stěhoval jste se sám?
Přicestoval jsem s matkou. Bylo jí v tu dobu sedmdesát sedm let. Pamatuji si, jak se ona zastavila na mostě tady před domem, který nevypadal vůbec pěkně, a řekla: To je ten správný dům! Já se vyděsil: Cože?! Ale dnes musím uznat, že měla pravdu. Dům má tvar a kouzlo, je z něj pěkné místo.

Jak vás přijali Češi? Neměl jste jako cizinec problémy?
Nemůžu si stěžovat, spíš naopak. Největší problémy jsem měl paradoxně s jiným Holanďanem, který tady žil a při mých začátcích mě obral o dost peněz. Češi mi naopak moc pomohli. A často mě mile překvapili. Třeba firma pana Paulíka mi řekla, že začne s rekonstrukcí domu hned prvního, to byl nějaký svátek. Nevěřil jsem tomu. Prvního ráno tady skutečně stála parta zedníků, že prý jdou na to.

Takže Češi nejsou tak špatní, jak to někdy vypadá?
Nemyslím. Když v Holandsku odnesete něco do opravny, ještě se na to ani nepodívají, a už po vás chtějí peníze. I když to nejde spravit. Tady mi v servisu řekli, že něco nejde opravit, ale že nic platit nebudu. Nic jsme přece nespravili!

IMG 9555

Žijete tady patnáct let, přesto nemluvíte česky. Proč?
Česky mluvím málo. Zkoušel jsem se učit, ale po padesátce už mi to prostě nejde, čeština je pro mě moc složitá.

Není to pro vás hendikep?
Ne, mám českou ženu, ona mi přeloží všechno. Dnes je jiná doba, hodně Čechů umí anglicky či německy. Já umím anglicky, francouzsky a německy, mojí rodnou řečí je holandština. Takže se většinou trefíme a nějak se domluvíme.

Do rozhovoru vstupuje Magda, manželka Nica, která ochotně celý rozhovor překládá. „Když se mluví pomalu, tak češtině Nico rozumí. A když zase mluví on, tak umí zajímavě ukazovat a napodobovat, takže mu často lidé rozumějí, i když neznají jeho jazyk. Víte, Nico je hlavně milý na všechny okolo sebe, tím se je získá. A oni mu to v dobrém vrací. Akorát s ním musím chodit po úřadech.“

IMG 9573

Které česky zvyky či tradice vás nejvíc překvapily?
Štědrost. Když dopijete víno, tak v Holandsku to znamená, že končíte a odcházíte. Tady vám dolijí a pije se dál. Zdejší sousedka mě každý pátek zve na grilování. Šel jsem jednou a podruhé už ne, přišlo mi to trapné. Ona mi ale grilované maso přinesla domů.

Přišlo vám něco podivného?
Ano, vaše Vánoce. V Holandsku nejsou tak velkým svátkem, jako tady. Hlavním svátkem je tam Mikuláš. Zde je před Vánoci strašný blázinec. Nakupuje se, peče se, vaří se a pak je strašně dlouho všude zavřeno. A navíc ten kapr!!!

Copak?
Lidé stojí frontu u kádí, ukážou si na kapra, chlápek ho vyloví a majzne ho paličkou přes hlavu. Uf!!! Něco takového je v Holandsku zakázané, tam by se hned seběhli ochránci zvířat a byl by z toho strašný průšvih!

Je pohodlnější život v Česku nebo Holandsku?
Tady se mi žije daleko líp. V Holandsku je to velký stres, spousta pravidel či nařízení. A žije tam moc lidí na malém kousku země. Když si mažu chleba, ti vedle vidí, čím si ho mažu. Tady je mnohem víc životního prostoru a volnosti. Tady jsme doma, rozhodně se do Holandska nevrátím.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama