reklama 

Nezná Jaromíra Jágra a prožívá americký sen naruby, Emily Cady

27.11.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 574

Trutnov - Dvaadvacetiletá pivotka Emily Cady vyrostla v malém městečku Malcom v Nebrasce, kde žije asi 400 lidí. Má jednoho sourozence - starší sestru, která už vychovává dvě děti. Když se rozhodla, že půjde hrát basketbal do Evropy, rodina byla z jejího nápadu nadšená. „Moc se jim to líbilo, ale na druhou stranu byli nervózní, protože jsem ještě nikdy pořádně neopustila domov,“ prozrazuje 188 cm vysoká blondýnka, která na univerzitu chodila také v Nebrasce.

Nezná Jaromíra Jágra a prožívá americký sen naruby, Emily Cady

O České republice toho moc nevěděla, vlastně jen to, že lidé ji říkali, že Praha je krásná a všechno okolo také. Ponětí neměla ani o slavných Češích. Jestli jsme si doposud mysleli, že všichni Američani znají Jaromíra Jágra, tak úplně tak to není. „Já hokej třeba vůbec nesleduji, protože se v Nebrasce nehraje,“ vysvětluje Emily a dodává, že v této části Spojených států hlavně frčí basketbal, fotbal a volejbal. „Ostatní sporty ani moc ne. Nejsou tam kopce, takže se ani nelyžuje.“

Po univerzitě věděla, že odjede do ciziny a přes agenta se domluvila na působení v Trutnově. „Byla to nejlepší nabídka,“ tvrdí žena, která se jako jedna z těch „jiných“ vydala proti proudu. Většina lidí míří opačným směrem a jede si naopak právě do zámoří prožít svůj „americký sen“. „Byla jsem strašně nervózní, strachy zpocená, ale i nadšená,“ vzpomíná, když na letišti v Kodani čekala na poslední letadlo do Prahy. Naštěstí se začleněním do nového života ji hodně pomohla spoluhráčka Jamie. „A taky holky v týmu jsou skvělé. Pomáhají mi tu cítit se jako doma,“ povídá Emily.

Trutnov vidí jako hezké město s krásnou přírodou a horami. Nebraska je placka. „Chodila jsem do školy s jedním Čechem a ten mi říkal, že lidé tu jsou stejně hodní jako v Nebrasce,“ je ráda, že to se potvrdilo. „Lépe se tady oblékáte, u nás se oblékáme uvolněně. Jídlo je tu moc dobré, podobné tomu, co je doma. Hodně masa a tak. Už jsem jedla svíčkovou a byla dobrá,“ chválí. Uvařit něco českého ale zatím nezkoušela. „Míša (spoluhráčka Vondráčková - pozn. red.) mi slíbila, že mě to naučí,“ směje se.

Cady 2

Kromě jazyku se tak prý moc nelišíme. „Snažím se něco naučit, ale je to těžké. Umím trochu počítat,“ povídá hráčka, jejíž jedno z prvních českých slov byla právě svíčková. Vyslovuje ji hezky. Velký rozdíl nevidí ani v basketbalu. „Liší se to jen v pár maličkostech,“ potvrdí pivotka. „Trenér dělá svou práci opravdu dobře. Vyhovujeme ji, jak trénujeme. Holky jsou přátelské. Jsme taková jedna velká rodina,“ usmívá hráčka, kterou zároveň zaskočilo, jak skvělé a kolik fanoušků má Trutnov. „Celkově jsem z vaší země příjemně překvapená, jak to tady máte všechno hezké.“

Žít tady natrvalo by si na jednu stranu Emily uměla představit, ale na druhou má strašně rád svou rodinu, na kterou je hodně vázaná. Takže, až jednou skončí s hraním, vrátí se zpátky do Nebrasky a bude se živit tím, co vystudovala. Byznys.

(bog, mel)
michal@trutnovinky.cz
twitter: michal.bogan
foto: Miloš Šálek a Vilém Fischl

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama