reklama 

Tahá mi uši, když někdo říká vokno a sejra, říká slovenský lékař

26.11.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 2378

Trutnov - Pochází ze Slovenska, ale medicínu, obor ortopedie, vystudoval v Hradci Králové. Potom společně s manželkou, rovněž Slovenkou, která je lékařkou – internistkou, zakotvili v trutnovské nemocnici. V podhorském městě žijí už pátým rokem a jsou zde spokojeni. „K Trutnovu mám velmi pozitivní vztah,“ potvrdil lékař Peter Dvorský (32).

Tahá mi uši, když někdo říká vokno a sejra, říká slovenský lékař

Odkud pocházíte, kdy a kde jste se narodil?
Pocházím z Ružomberka, které leží v oblasti Liptova na středním Slovensku, kde jsem se narodil v roce 1983.

Jak jste se do České republiky dostal? Kdy to bylo?
Jako kluk jsem byl mnohokrát s rodiči v Česku na výletě. Navštívili jsme Prahu, Ostravu a další větší města, chodili jsme po památkách a podobně. Trvalejší pobyt mě čekal až v době po ukončení gymnázia, kdy jsem šel studovat Lékařskou fakultu do Hradce Králové, což bylo na přelomu let 2003 a 2004. Musím říci, že to bylo trochu jiné než v dětství. Tenkrát se o všechno postarali rodiče. Když jsem šel na vysokou školu, musel jsem se o všechno postarat sám. Bylo to určitě poznamenané stresem. Nastoupili jsme s dalšími kamarády na relativně náročnou školu a neměli zázemí rodiny. Museli jsme si sami nakupovat, prát a vyjít s financemi, které jsme měli na měsíc.

Kdy jste byl poprvé v Trutnově a kdy jste tam zakotvil?

Do Trutnova jsem se dostal už ve třetím ročníku na medicíně, když jsme zorganizovali skupinový výlet do Krkonoš. Vzpomínám si, že ještě nestálo Uffo, pamatuji se na vlakové nádraží, Krakonošovu kašnu na náměstí…Když jsme se v šestém ročníku poohlíželi po místech, v té době už s manželkou, která je internistka, hledali jsme tam, kde nám místo nabídnou oběma. Dva roky přede mnou tady pracoval jeden kolega z chirurgie. Ten mi řekl, že v Trutnově hledají lékaře. Podívali jsme se na internetové stránky nemocnice, dohodli si schůzku s tehdejším ředitelem a potom jsme nastoupili.

IMG 8805

Jak se vám ve městě líbí?
Mám k městu velmi pozitivní vztah. Je horské, podobně jako Ružomberok odkud pocházím. To mi velmi vyhovuje.  Je zde také obrovský potenciál na sportovní vyžití. Já hory miluji, tak je to ideální. Město se mi moc líbí.

Na Slovensku máte oba rodiče. Co na to říkali, že jste zůstali v Čechách?
Myslím si, že si už zvykli. Na Slovensko ale jezdíme pravidelně i několikrát za měsíc, protože tam máme silné kořeny. Máme tam nejen rodiče, ale i prarodiče a sourozence. Rodiče tady byli zatím dvakrát.  

Od rozdělení republiky uplynula už nějaká doba. Stalo se, že by vám někdo nerozuměl?
Stává se to, ale většinou u mladších ročníků, kteří nemají slovenštinu naposlouchanou. Starší lidé se slovenštinou nemají žádný problém a rozumějí každé slovo. Potíže někdy nastávají, když už jim neslouží dobře sluch.  Jsou naučení odezírat ze rtů, a když zazní slovo jiné než v češtině a je tam malá odchylka, tak nerozumí. Snažím se najít český výraz, protože je důležité, aby pacient rozuměl a náš vzájemný vztah byl dobrý.

IMG 8856
Myslíte si, že to má u nás cizinec těžší?
Každopádně. Nenarážím na lidský faktor, ale na byrokracii. Přestože jsme v Evropské unii a jsme dva rovnoprávné státy, tak tím, že máme trvalé bydliště jinde,narážíme na byrokracii. Poprvé se mi to stalo na škole, když jsem si chtěl zařídit paušál na mobilní telefon. Po mně, jako Slovákovi, který má trvalé bydliště jinde, chtěli, abych složil zálohu. Trochu to chápu, ale znepříjemňuje to život. V tomto ohledu je to pro cizince určitě těžší.

Co se vám na Češích líbí a co vám naopak vadí?
Líbí se mi, že se i v rámci Evropy nebojí vyjádřit svůj názor, za kterým stojí a nesnaží se jít s davem. Lidé jsou tu volnější, rádi cestují, sportují a chodí do přírody. Musím ale říci, že jsem si nikdy úplně nezvyknul na češtinu. Není to pro mě cizí jazyk, ale občas mi to tahá uši, zvláště když někdo říká vokno, sejra a podobně.

Po čem z domova se vám v Česku nejvíce stýská?
V první řadě mi chybí rodina. Také slovenská srdečnost a bezprostřednost. To si myslím, že v Česku zase až tak není běžné. Lidé jsou tu více uzavření, rezervovaní a méně vyjadřují své emoce. Slováci jsou více emocionální v pozitivním i negativním smyslu.

IMG 8866

Aktuální tématem je nyní imigrace. Co si o tom myslíte? Mělo by Česko a Slovensko přijímat imigranty?
Domnívám se, že na to neexistuje jednoznačná odpověď. Uprchlíci jsou skutečně postižení válkou, ale nesmíme si plést válečné uprchlíky s těmi ekonomickými. Tam je určitě rozdíl a může to být problém. Záleží i na tom, jak k tomu přistupují utečenci. Nemají to určitě jednoduché, ale když už jsou hosty v cizí zemi, tak by měli dodržovat její pravidla. Neměli by kempovat na hřbitově, zanechávat za sebou nepořádek, měli by být vděční, když něco od místních obyvatel dostanou. Evropa byla od nepaměti centrem migrace, kudy procházely národy. Nemyslím si tedy, že je to něco nového. Zodpovědná politika by mohla také pomoci vybrat lidi, kteří by pro tu zemi mohli něco přinést, aby se mohli začlenit do společnosti.

Myslíte si, že už v Česku zůstanete?
Momentálně to není aktuální téma a budeme zatím tady. Ještě mě za rok čeká atestace, rád bych ji úspěšně dokončil. Podmínky v Trutnově máme nadstandardní. Práce, kterou dělám, mě baví. Mojí paní se tady taky líbí. Kdyby tomu tak nebylo, určitě by se ozvala. Máme v Trutnově už hodně známých a kamarádů.                       

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama