reklama 

V restauraci si vždycky dávám guláš, tvrdí basketbalistka ze Senegalu

24.11.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 650

Trutnov - Narodila se v severním Senegalu, v menším městě Louga. Vyrůstala ve velké rodině se třemi bratry a třemi sestrami, přičemž ona je přesně uprostřed. Čtyřiadvacetiletá basketbalistka Kary Trutnov, Aminata Fall, je v české lize teprve druhou africkou hráčkou v historii. Je ale zajímavé, že za posledních pět let se vrátila do svojí rodné země asi jen dvakrát. Studovala v zámoří.

V restauraci si vždycky dávám guláš, tvrdí basketbalistka ze Senegalu

Ami, jak vnímáš pobyt v zahraničí?
Je to takový bonus, že se dostaneš někam ven ze své země. Poznáš novou kulturu, naučíš se nové věci jak v Americe, tak i tady v Česku. Hodně mi teď třeba chybí americké jídlo, opravdu se mi tam líbilo a hodně jsem si to tam užila.

Jaký je život v Senegalu?
Senegal je úplně jiný. Jiná atmosféra, jiní lidé, každý tam má velkou rodinu. Mám to tam ráda a hodně mi chybí ta kultura. Máme vlastní styl oblékání, vlastní řeč, ale to je všude.

Je to africký stát, takže si vybavím chudobu a nemoci. Je to tak i v Senegalu?
V některých částech ano. Když přijedete do hlavního města, tak je to mnohem lepší než v těch malých regionech a vesnicích. Hlavně ty jsou na tom špatně. Vláda se to snaží zlepšovat, ale nejde to udělat ze dne na den. My jsme vyrostli v jedné z chudších částí, ale byli jsme v pohodě. Neříkám, že jsme měli úplně všechno, ale naše maminka hodně těžce pracovala, takže jsme dostali vše, co jsme opravdu potřebovali. Díky Bohu. (Aminatin táta umřel, když jí bylo osm. - pozn. red.)

Je u vás bezpečno?
Nejhorší na celém Senegalu je to, jak lidé řídí, jak se chovají na silnicích, ale i na ulici. Jezdí na červenou, nepustí vás na přechodu a celkově se chovají neopatrně. Je to hlavně tím, že lidé nejsou tolik vzdělaní, kéž by to bylo jinak. Je to celkem smutné, když to vidíte. V hlavním městě si musíte dát pozor na zloděje nebo vrahy, ale takoví lidé jsou všude na světě.

Amina 1

Za čím stojí přijet do Senegalu?
V Senegalu není moc co vidět. Všichni si myslí, jak uvidí třeba lvi, ale já jsem nikdy žádného živého lva neviděla, možná tak v zoo.

Jaké dodržujete zvyky tradice?
Máme tu spoustu tradic. Jsme obklopeni vodou, takže třeba každý den je k obědu ryba. Naše národní jídlo je ryba s rýží a zeleninou. Kdybyste tam přijeli, tak první jídlo, které vám udělají, je právě to.

Mají lidé v Senegalu rádi basket?
Ano, zájem o něj je hodně velký. Samozřejmě fotbal je oblíbenější, ale když se hraje basketbal, všichni šílí a je to velká událost.  Také spousta dětí ho hraje.

Ty jsi vždycky chtěla být basketbalistka?
Ve 12 letech mi můj učitel tělocviku řekl, že bych měla zkusit hrát basketbal, protože jsem hodně vysoká. Do té doby jsem o basketu vůbec nic nevěděla, ale hned, jak jsem vzala míč do ruky, tak jsem si tu hru zamilovala. Když jsem odešla studovat a hrát do Ameriky, nebylo to vůbec lehké. Škola, tréninky, co končily pozdě večer, a pak ještě udělat úkoly. Neměl jsem skoro žádný volný čas. Pak ještě cestování na zápasy, klidně i osm hodin v autobusu nebo v letadle. Bylo to náročné, ale na druhou stranu dobré.

Amina 4

Jaké to vlastně pro tebe bylo rozhodnutí odejít z domova?
Vždycky to byl můj sen někam odejít. Když mi bylo 18 a dodělala jsem školu, věděla jsem, že půjdu do Ameriky a budu studovat a hrát tam. Všichni si mysleli, že o tom jenom sním, ale nakonec jsem opravdu odešla.

A teď hraješ v České republice. Jaký tvůj názor na zdejší život po těch pár měsících?
Život tady je fajn, i když já bych strašně ráda komunikovala s ostatními. Jsem strašně upovídaná. Když jdu například nakoupit, vidím, že se se mnou ostatní chtějí bavit, snaží se být milí, ale nerozumíme si. Jazyk je velký problém. Jsem tu, chci se naučit něco česky, ale nevím, jak začít, ani nevím, jak mi můžou ostatní pomoct. Ale to je asi jediná těžká věc tady. Jinak už si zvykám na život od rodiny, už se mi ani tolik nestýská. Jsem v pohodě.

Musel by se Čech hodně přizpůsobovat, kdyby chtěl žít v Senegalu?
Může to pro tebe být těžké, když jsi rozmazlený a měkký člověk, ale jestli jsi zvyklý cestovat a otevřít se novým věcem. Je to v pohodě. Lidé jsou tam hodně otevření a rádi poznávají nové lidi. Jestli zvládneš ty lidi v hlavním městě, kteří neumí řídit a neřídí se žádnými předpisy, tak to zvládneš jako nic.

Co děláš tady, když máš volno?
Ve volném čase vařím. Chtěla bych se naučit vařit nějaké české jídlo, ale ještě nikdo mi to neukázal. V restauraci si vždycky dávám guláš, protože mi moc chutná, ale zatím ještě nevím, jak ho připravit. Ptala jsem se Steffi (spoluhráčka Milena Prokešová - pozn. red.), jestli ho zvládnu připravit a ona říkala, že mi ukáže jak. Opravdu miluju vaření.

Amina 3

Zatančíš nám nějaký africký tanec?
Vidíte, že jsem hodně vysoká, takže tančit moc neumím. Umím lidem vysvětlit, jak tančit, ale já to neumím. Jestli se chcete pobavit, můžete mi říct, ať zatančím, to vás určitě pobaví. Díky Bohu, že jste nevzali kameru.

Chystá se zima. Jsi připravená?
Strávila jsem pět let v Oklahomě, kde se počasí střídalo každou chvíli. Mohlo svítit slunce a za dvě hodiny přijít sněhová bouře. Vystřídaly se tam klidně tři druhy počasí, bylo to opravdu šílené, takže jsem zvyklá na zimu i na sníh. Ale slyšela jsem, že tady občas bývá velká zima, takže mi snad Jamie sežene pořádnou bundu.

Líbí se ti život basketbalové hráčky?
Když jsem vyrůstala a hrála jsem basket jen tak pro zábavu, bylo to skvělé, to jsem opravdu milovala. Teď, když hraju profesionálně, už je to jiné. Je to více práce než jen hra. Vadí mi podepisování různých papírů a tak. Dříve jsem dostala do ruky míč, vzala jsem boty a šla jsem hrát, protože se mi zrovna chtělo.

V čem ti Senegal chybí?
Strašně mi chybí počasí, co je doma, každý den tam svítí slunce, také mi chybí moře a ryby. A taky moje rodina.

(bog, mel)
michal@trutnovinky.cz
twitter: michal.bogan
foto: Vilém Fischl

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama