reklama 

Všichni se tady pořád zdraví, diví se americká basketbalistka

27.11.2015  •  Naši cizinci  • 
čtenost 744

Trutnov - V pětadvaceti letech je v letošní cizinecké legii Kary nejzkušenější hráčkou, protože na rozdíl od svých čtyř zahraničních spoluhráček už i věděla, do čeho jde. Americká rozehrávačka z Rock Falls v Illinois, Jamie Russell, v Trutnově poprvé působila v sezoně 2013/2014. V loňské sezoně si vybrala basketbalovou pauzu a léčila si koleno, aby jí letos v létě klub povolal zpět ze zámoří.

Všichni se tady pořád zdraví, diví se americká basketbalistka

Jamie, v Trutnově se ti předtím tak líbilo, že ses vrátila?
Byla jsem okouzlena tou skvělou atmosférou, co tu je. Jsou tu báječní fanoušci, měla jsem výborný vztah s trenéry i s manažerem klubu, také moje spoluhráčky jsou mimořádné. Není moc lidí, co můžou říct, že jsou opravdu spokojení se vším v ten daný moment, ale já jsem našla místo, na kterém se opravdu cítím jako doma.

Mohla bys shrnout svůj život, než jsi přijela poprvé do ČR?
Byla jsem jen holka z malého města, co šla na univerzitu, aby získala nějaké vzdělání a při tom hrála basketbal. Doufala jsem, že získám nějakou dobrou práci potom, co dodělám školu. Všechno jsem obětovala studiu a mému týmu. Pořád jsem jen trénovala a studovala.

Proč basketbal v Evropě, v Americe si nechtěla hrát dál?
Když jsem skončila školu, dostala jsem nabídku do all star týmu Ameriky, abych pár týdnů reprezentovala v Číně. Po této zkušenosti už jsem věděla, že chci pokračovat v cestování po světě a hraní basketu, sportu, který opravdu miluji. Amerika pro mě vždycky bude domov a vím, že se tam můžu vždycky vrátit, ale právě teď chci, aby mě basketbal bral na různá místa.

Co tě nejvíc překvapilo po příjezdu do Trutnova, potažmo naší republiky?
Nejvíce mě překvapilo, jak jsou v této zemi lidé zdvořilí. Všichni se tu pořád zdraví, ať už je znají nebo to jsou úplní cizinci. Je to opravdu skvělé a myslím si, že celý svět by se měl chovat právě takhle.

Jamie 3

Jaké pro tebe byly začátky v nové zemi?
Samozřejmě to pro mě byl kulturní šok, ale překvapivě jsem se tu cítila dobře. Určitě to mělo co dělat s tím, jak mě tu všichni mile přivítali. Také jídlo je tu úžasné.

V týmu se bavíte anglicky, jak jsi na tom s češtinou?
Nemůžu říct, že umím mluvit česky, ale znám hodně slov a různých výrazů, hlavně těch basketbalových, pak nějaké slova, co se týkají jídla a samozřejmě i nějaké to sprosté slovo. Už rozumím nějakým konverzacím a věcem, které se říkají na hřišti.

Co si myslíš o Češích?
Česi jsou vždy slušní, oblékají se moc pěkně, ale musím přiznat, že to nejsou zrovna skvělí tanečníci.

Setkáváš se tady třeba s nějakými Američany?
Před dvěma lety jsem potkala americký pár, který tudy cestoval, a také jsem poznala několik Američanů, kteří žijí v Praze.

V čem vidíš, že je největší rozdíl mezi životem v USA a ČR?
V tempu, v jakém lidé žijí. V Americe všichni pořád něco dělají, někam spěchají. Tady v Evropě si lidé užívají času, který mají. Dají si kafe s přáteli a tak.

Jamie 2

Jak vnímáš, že jako basketbalistka opouštíš domov na 8 - 9 měsíců?
Líbí se mi to, že mám tu možnost odjet z domu a hrát basket. Není moc lidí, co by dostali takovou šanci jako já. Rodina mě hodně podporuje, to všechno dělá tuhle příležitost úžasnou.

Je možnost se během sezony dostat domů?
Všichni cizinci mají možnost jet domů na více než týden během Vánoc. To je vážně skvělé, protože Vánoce jsou skvělý čas na setkání s našimi rodinami.

Na co sis zatím v Trutnově vůbec nezvykla?
Stejně jako před dvěma lety, ještě pořád jsem si nezvykla na mléko. Ještě jsem nepřekonala můj strach z něho.

Co ti chybí?
Nejvíce mi chybí moji synovci a neteře, moje sestra a bratr a moji opatrovníci. Také mi chybí to, že řeknu vtip a všichni se tomu smějí. Jsem totiž docela vtipná, ale holky tady občas nechápou americké vtipy.

Jamie 5 

Dokázala by sis představit, že bys v Trutnově žila natrvalo?
Nemyslím si, že štěstí najdete v místě, kde žijete, ale tam, kde jste šťastní. Trutnov je pro mě skvělý, lidé jsou tu moc hodní, takže by mi asi nevadilo žít tady.

Co plánuješ dělat, až přestaneš hrát basket?
Mám bakalářský titul v oboru trestní soudnictví a vždycky jsem plánovala, že budu pracovat pro FBI nebo pro policejní síly. Také bych ráda trénovala basketbal.

(bog, mel)
michal@trutnovinky.cz
twitter: michal.bogan
foto: Vilém Fischl, Jan Braun

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama