reklama 

Proměny Trutnova (185): Sklad zeleniny v Lomní ulici

17.3.2016  •  Proměny Trutnova  • 
čtenost 1203

Trutnov - Lomní ulici jsme se v seriálu Proměny věnovali již v červnu 2014. Nyní si připomeneme zástavbu v horní části této ulice.

Proměny Trutnova (185): Sklad zeleniny v Lomní ulici

Úvodní staré fotografii, která byla pořízena pravděpodobně ve třicátých letech 20. století, dominuje rozlehlý areál firmy trutnovského stavitele Ing. Franze Lohnera, založené roku 1901. Po druhé světové válce využívaly tento areál podniky Československé stavební závody a Jáchymovské doly, naposledy ovšem sloužil jako skladovací prostory pro trutnovský závod podniku Zelenina se sídlem v Hradci Králové.

Autorem barevné fotografie je Karel Hybner. Tento snímek pochází z roku 1974, kdy již byly dny skladu pomalu sečteny. Na fotografii zaujmou také rozestavěné domy čp. 336 až 338 ve Slunečné ulici.

3 Strana 27 Nahore

Černobílý (třetí) snímek Karla Hybnera zachytil v roce 1974 vjezd do skladu. Z fotografie je dobře patrné, že brána do areálu byla tehdy již odstraněna a dělníci začali právě rozebírat střechu jednoho z jeho objektů.

V roce 1974 byla část skladovacího areálu zbořena a na jeho místě záhy vyrostla prodejna potravin (dům čp. 355). V roce 1975 došlo k asanaci zbylé části areálu. Na uprázdněném místě byl postaven panelový dům (čp. 340). Část bývalého skladu nyní zaujímá rovněž trávník a parkoviště před panelovým domem.

4 Stran 27 Dole Demolice Casti Skladu Ovoce A Zeleniny 1974

Z někdejšího skladovacího areálu firmy Ing. Lohnera zbyla dnes jen torza základových zdí. Připomínky na stavitele ovšem v této lokalitě stále najdeme. Do dnešních dnů se dochovala jeho vila (čp. 111 v Lomní ulici) a dům čp. 117 v Brixiho ulici, který rovněž vlastnil.

Závěrem zbývá poděkovat Antonínu Justovi a Ivanu Zimmelovi za poskytnutí starých snímků.

2 Strana 26 Dole

Ondřej Vašata
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama